
Макрон ще договаря доставки на ядрено гориво от Казахстан и Узбекистан
- Актуално
- Текст:

Агенцията посочва, че пътуването на Макрон е планирано за 1 - 2 ноември, но не е обявено в сайта на френския президент. Елисейския дворец съобщи, че ще го придружава делегация от 15 бизнес лидери от енергийния, хранително-вкусовия и минния сектор, включително комуналната компания ElectricitedeFranceSA и инженерната компания AssystemSA, която строи ядрени централи.
Друга предполагаема тема на визитите е да се намали зависимостта на богатите бивши съветски републики от Русия. Според френски официални лица, взаимовръзките в региона са сериозно разклатени от руската инвазия в Украйна, така че има почва за нови влияния, пише Bloomberg.
Ситуацията с ядреното гориво, от което зависи енергетиката на Франция, разбира се е първостепенна цел, предвид военния преврат в Нигер, в резултат на който африканската държава затвори границите си и обяви, че спира съвместния добив на уран с Франция и износа му към Париж.
Страните от Централна Азия пък са заинтересовани от нови пазари за тяхната стратегическа суровина. Френската компания OranoSA, заедно с казахстанската Kazatomprom, вече разработва уранови находища в Казахстан и според източници на Bloomberg, Макрон ще обсъди разширяването на това сътрудничество.
Визитата на Макрон предизвиква оживен интерес и в други бивши съветски републики в региона, а големи арабски медии коментират, че френският президент разширава връзките на страната си в "задния двор" на Русия.
През 2022 г. Казахстан е произвел 43% от световните запаси на уранова руда, превръщайки се в лидер по обем на производство, както и най-голям износител на уран за Франция. Като цяло, ЕС намали общия внос на уран от Русия с 16% и увеличи доставките от Казахстан с 14%. Редица енергийни компании също замениха руския внос с уран от Казахстан, Канада и Узбекистан.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
