
Изследване установи: психиатричните диагнози "нямат научен смисъл"
- Психотерапия
- Текст:

Ново изследване, публикувано в списание Psychiatry Research, прави извод за научната безполезност на психиатричните диагнози като инструменти за идентифициране на отделни психични разстройства.
Изследването, проведено под ръководството на учени от Университета в Ливърпул, включва подробен анализ на пет ключови глави от последното издание на широко използваното диагностично и статистическо ръководство (DSM), посветени на шизофренията, биполярното разстройство, депресивни разстройства, тревожните разстройства и на разстройствата, свързани с травма.
Диагностичните ръководства, такива, като DSM, са създадени, за да осигурят общ диагностичен език за специалистите по психично здраве и да се опитат да дадат окончателен списък на психичните заболявания, включително и описание на техните симптоми.
Основните резултати от изследването са следните:
- Всички психиатрични диагнози използват различни правила за вземане на решения;
- Симптомите на различните диагнози до голяма степен съвпадат;
- Почти всички диагнози скриват ролята на травмите и нелагоприятните събития;
- Диагнозите ни казват малко за конкретния пациент и за това, какво лечение му е необходимо;
- Авторите заключават, че диагностичната маркировка представлява "неискрена категорийна система".
Водещият изследовател д-р Кейт Олсоп (Kate Allsopp) от Университета в Ливърпул казва "Въпреки че диагностичните етикети създават илюзията за обяснение, от научна гледна точка те са безсмислени и могат да породят стигма и предубеждение. Надявам се, че тези резултати ще насърчат специалистите по психично здраве да не се ограничават до диагнози и да обмислят други обяснения за психичните разстройства, такива, като травма и друг неблагоприятен житейски опит".
Професор Питър Киндерман от Университета в Ливърпул заявява: "Това проучване представлява още едно доказателство за това, че биомедицинският диагностичен подход в психиатрията не отговаря на предназначението си. Диагнозите, които често и безкритично се представят като "истински заболявания", всъщност се поставят въз основа на вътрешно непоследователни, объркващи и противоречиви схеми на до голяма степен произволни критерии. Диагностичната система погрешно вярва, че всички стресове са следствие от разстройства и се опира до голяма степен на субективни преценки за това, кое е нормално."
Професор Джон Рийд (John Read) от Университета в Източен Лондон казва: "Може би е време да спрем да се преструваме, че медицинските етикети допринасят по някакъв начин за разбирането ни за сложните причини за човешкия дистрес или за вида помощ, от която се нуждаем в случай на дистрес".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
