
Руски финансисти за инфлацията: „Лицеприятните формулировки свършиха“
- Свят
- Текст:

Въпреки всички мерки, предприети от властите, растежът на цените не иска да се забави, пише The Moscow Times, позовавайки се на данни на Росстат. Септемврийската инфлация е точно 6% на годишна база, т.е, значително по-висока от очакванията на финансовите анализатори.
Според аналитичната група Hard Figures, прогнозата на руската Централната банка за инфлацията е загубила актуалност, като реалните цифри са значително по-нагоре от прогнозния диапазон 6% - 7%. Особено рязко и „неочаквано силно” са се повишили цените на храните - 18% на годишна база.
Според различни аналитични структури, инфлацията е 15% - 15,1%, а проинфлационните рискове не намаляват. Все пак аналитиците разчитат обменният курс на рублата да се стабилизира, в светлината на правителственото разпореждане крупните предприятия да продават валутните си печалби.
Но дори това да закрепи рублата и руския валутен пазар, поне в следващите 3 – 4 месеца инфлацията ще продължи да расте, предупреждават руски финансисти и предвиждат повишаване на лихвения процент, дори при сценарий за „незабавно увеличение до 17-18%“.
Според икономисти на Bloomberg Economics, връх на лихвения процент до 15.5% се очаква през април 2024 г., при прогноза за намаляване през второто тримесечие на същата година.
За момента това изглежда като оптимистичен сценарий, докато някои експерти виждат перспективата по-песимистично, предвид пълзящата нагоре инфлация и заложените в бюджета огромни данъчни приходи, които Москва се кани да събере от руснаците. В тази светлина, аналитиците прогнозират „новото нормално” – 10% - 12% инфлация.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
