
Финландия разследва саботаж на подводния газопровод до Естония
- Актуално
- Текст:

Разследването на инцидента вече е в ход, при предположение за умишлен саботаж, казаха пред Bloomberg запознати със ситуацията. Според тях мястото на теча е във финландски води. В неделя финландският оператор Gasgrid Finland и естонския Elering регистрираха „необичаен спад” в налягането, така че изпомпването на газ беше спряно и страните започнаха проверки.
Финландското правителство съобщи във вторник, че в 77-километровия подводен участък на Balticconnector е открита повредена зона. Установена е била и повреда в комуникационен кабел към Естония. Финландският президент Саули Нинистьо съобщи, че проблемите вероятно са резултат от "външно влияние", за което се е консултирал с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Проблемите по финландско-естонския газопровод съвпаднаха с терористичната атаката атака на Хамас срещу Израел и последвалия въоръжен конфликт. За да гарантира сигурността, Тел Авив спря доставките от офшорното находище Тамар, което направиха и операторите на Balticconnector.
След диверсията на газопровода "Северен поток" в Балтийско море и предвид информацията, че Русия провежда разузнаване във водите около Европа, страните от НАТО се съгласиха да създадат център в Лондон, който да координира защитата на подводните тръбопроводи и кабели.
В края на септември 14 страни от Алианса започнаха учения, включително с технологии за откриване на подозрителни дейности в близост до важни подводни обекти. В рамките на учението, край бреговете на Португалия са тествани технически средства като морски дронове, сензори и системи с изкуствен интелект.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
