
Еколози се усъмниха в ползите от засаждането на дървета в борбата с въглеродните емисии
- Екология
- Текст:

Международен екип от учени от Великобритания и Южна Африка изследва ефектаот компенсирането на въглеродните емисии чрез създаване на плантации на дървета.
Според тях този метод за борба с изменението на климата не е много ефективен и представлява заплаха за местните екосистеми. Изследването е публикувано в научното списание Trends in Ecology and Evolution (TEV).
Често се предполага, че засаждането на дървета за улавяне на въглерода от въздуха е от полза за биологичното разнообразие и увеличава социално-икономическите ползи, но авторите на изследването твърдят, че това обикновено не е така.
Тропическите екосистеми имат високо биоразнообразие и осигуряват множество екосистемни преимущества, като например поддържане на качеството на водата, здравето на почвата и опрашването на растенията.
За сравнение, насажденията за улавяне на въглерод обикновено са монокултури в тях в световен мащаб доминират само пет вида дървета — тик, секвоя, кедър, голяма гревилея и черна акация, които се отглеждат за дървен материал и целулоза.
Въпреки че тези насаждения могат да бъдат икономически ценни, те обикновено поддържат по-ниски нива на биологично разнообразие. Например в бразилската савана Серадо увеличаването на дървесната покривка с 40% е намалило разнообразието от растения и мравки с около 30%.
Плантациите също така могат директно да разрушат екосистемите чрез намаляване на речния поток, изчерпване на подпочвените води и закисляването на почвите, твърдят изследователите.
В доклада също така се казва, че борбата с емисиитее единствено чрез засаждане на нови дървета ще изисква използването на колосални територии. За да се компенсира годишната парникова емисия на човечеството, ще е необходимо да се покрие изцяло с гори пространство, сравнимо с общата площ на Русия, Китай, САЩ и Великобритания.
Според учените, за решаване е на проблема е необходимо съсредоточаване на усилията върху опазването на непокътнатите екосистеми, такива като тропически пасища и савани.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
