
Защо хората не могат просто да засадят много дървета, за да изчистят въздуха
- Екология
- Текст:

Ако човечеството иска да постигне целите, посочени в Парижкото споразумение, свързано с климата, то до средата на този век хората трябва да се избавят от милиарди тонове въглероден диоксид. В бъдеще ще се наложи да се унищожава още повече CO2, при това ежегодно.
В света съществуват компании, които се борят с излишния въглероден диоксид в атмосферата. Пример за такава организация е Carbfix. Служителите й откриват СО2, впръскват го в земята и го превръщат в камък
Подобни компании съществуват именно защото дърветата всъщност не могат да помогнат за решаването на проблема с изхвърлянето на въглероден диоксид в атмосферата. Работата е в това, че в света никога няма да може да се засадят толкова много дървета наведнъж, за да се избавим от тези количества СО2, които вече са в атмосферата.
Но дори и хипотетично да е възможно да се засади такова огромно количество дървета, има и други проблеми, които възпрепятстват осъществяването на тази идея. Например - изсичането на горите. Изследователи са установили, че годишно се изсичат 15 милиарда дървета, а се засаждат само 5 милиарда.
Затова някои експерти смятат, че за да се повлияе на изменението на климата, първо трябва да се засадят един трилион дървета и след това да се изчака, докато те напълно пораснат. Но дори трилион дървета ще могат да "преработят" максимум 1012 милиарда тона въглероден диоксид, което е само една трета от всички емисии.
Друг проблем е възникването на засушавания и повишаване на възприемчивостта на дърветата към гибел или повреждания. Всичко това е предизвикано от глобалното затопляне и може да попречи на растенията да поглъщат въглерод. Проучване на Frontiers in Forest and Global Change показва, че горите, които са засегнати от насекоми и болести, улавят съответно 69 и 28 % по-малко въглероден диоксид.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
