
Том Ханкс рекламира зъболечение!...О, не бил той...
- Bright Life
- Текст:

„Нямам нищо общо - това е моя версия, създадена от изкуствен интелект”, написа актьорът в Instagram, припомня ВВС. Ханкс и преди е говорил за „творческото предизвикателство“, което изкуственият интелект (ИИ) поставя пред индустрията на визуалните изкусва. Въпросът не напразно беше един от централните в стачните искания на холивудските писатели и актьори.
С нарастването на мощността и сложността на системите с ИИ, растат и опасенията, че с тях могат да се създават все по-реалистични визуални версии на реални хора – метод, наричан „дълбоко фалшиви изображения”, използван често в рекламата.
Друг „мотив” е отмъщение или дискредитиране на знаменитости, като техни аватари се появяват например в порнографски сцени. Последното накара Англия и Уелс да затегнат законовите мерки срещу подобни посегателства.
Фалшиви изобржения на политици, генерирани от ИИ, изострят и проблема с онлайн дезинформацията. Едни от най-атакуваните са бившият американски президент Доналд Тръмп и украинският лидер Володимир Зеленски.
През септември Google обяви, че за всякакви политически реклами, които платформата пуска, рекламодателите ще трябва да декларират не/намесата на ИИ.
Възможността авангардната технология да се използва за „удължаване” на сценичния живот на артисти и музиканти тръгна блестящо, с грандиозните концерти с аватари на АББА миналата година.
Том Ханкс обаче не е въодушевен. „Виждаме, че ИИ има способността от единици и нули да създава лица и фигури. Но какво означава това – че всеки може „да се пресъздаде” на каквато и да е възраст? Или пък, че ако утре ме блъсне автобус, шоуто може да продължи, и да продължи, и да продължи...”, каза неотдавна холивудската звезда в интервю.
Страховете на холивудските актьори, че ще бъдат изместени от ИИ, не са неоснователни, нещо повече – подобни екранни решения вече са използвани. Освен че отнемат работата им, генерираните с ИИ версии на известни екранни лица крият примамливи качества за продуцентите – практически, те са просто цифрови роби, които не биха могли да се възпротивят на определено сценарно или режисьорско решение, колкото и да е абсурдно.
Според Американската гилдия на сценаристите (WGA), с шефовете на студиата е постигнато предварително споразумение да сложат край на приложението на ИИ в индустрията – но засега само в сценарната работа. Проблемът за замяната на актьори или гласовете им с ИИ обаче остава нерешен.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
