
Икономиката на ЕС губи темповете си на развитие
- Икономика
- Текст:

Икономиката на блока "продължава да расте, макар и с по-малка динамика", се казва в доклад на Европейската комисия, публикуван в понеделник. Според прогнозата икономическият растеж на Европейския съюз като цяло тази година ще съставлява скромните 0,8%, което е малко под един процент, прогнозиран през пролетта, а през 2024 г. ръстът няма да надхвърли 1,4%.
В еврозоната темпът на растеж също ще намалее: 0,8% през 2023 г. (в сравнение с 1,1% при предишната оценка) и 1,3% през 2024 г.
В Германия, водещата индустриална сила на блока, тази година ще се наблюдава спад от -0,4%. Тази тревожна тенденция ще се отрази и на съседните страни. Например в Полша икономическият ръст през 2023 г. ще бъде само 0,5%, след като през 2022 г. той достигна 5,1%.
Очаква се инфлацията в страните, използващи единната валута, да бъде 5,6% през 2023 г. и 2,9% през 2024 г. - показател, който все още е далеч от набелязаната цел от 2% годишно, която Европейската централна банка (ЕЦБ) се опитва да постигне чрез повишаване на лихвените проценти.
В четвъртък ще се проведе поредното заседание на ЕЦБ, на което ще бъде взето решение за десетото увеличение на лихвите от юли 2022 г. Затягането на паричните условия, провеждано от банката, е една от многото причини за загубата на ускорение в развитието на икономиката на ЕС.
Като възможни причини докладът посочва: отслабване на потреблението; забавяне на темповете на отпускане на кредити; ниски нива на индустриално производство; несигурност поради войната на Русия в Украйна; щети, причинени това лято от природни бедствия, включително екстремни наводнения и горски пожари.
Брюксел подчертава, че рязкото увеличение на цените прониква във всички сектори на икономиката, излизайки далеч отвъд границите на енергетиката - именно в нея първоначално се установи рекордна инфлация миналата година, която след това спадна.
"Затягането на парично-кредитната политика може да окаже по-силен натиск върху икономическата активност от очакваното, но в същото време може да доведе до по-бързо намаляване на инфлацията, което ще ускори възстановяването на реалните доходи на населението", се казва в доклада. "Напротив, ценовият натиск може да се окаже по-устойчив, което ще изисква по-твърда реакция на паричната политика".
Добрата новина е, че пазарът на труда в ЕС остава "изключително силен", като равнището на безработица през юни е 5,9%, а заплатите продължават да растат.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
