
Как да изградим стратегия за решаване на проблеми в 5 стъпки
- Важно от "Акценти"
- Източник: https://www.thinkwithgoogle.com/
- Автор:

За да развиете умението
си за решаване на проблеми, използвайте структуриран подход, който се фокусира
върху „защо, какво и как”. Нека го
разделим, като зададем пет въпроса, които биха могли да ви ръководят стъпка по
стъпка.
Въпрос 1: Защо трябва да се интересувам от този проблем?
Опишете проблема, с който се сблъсквате, в няколко кратки изречения. Не пропускайте конкретните подробности. Вместо „Губим пари всяка година поради проблеми с качеството“, по-добре напишете: „През 2019 г. загубихме 1 милион долара поради грешки в качеството. Това са 5% от общите ни приходи."
Освен това избягвайте преждевременното взимане на решение като: „Трябва да наемем консултант по осигуряване на качеството.“ Решенията идват по-късно.
Въпрос 2: Как изглежда успехът?
Поставете целта, която определя какво искате да постигнете, както и ключови резултати, за да знаете кога сте го постигнали. Вашата цел не трябва да е фокусирна върху решението. „Направете нашия уебсайт интуитивен и приятен за посетителите“ е цел, но „Наемете 5 UX дизайнери“ е решение. След това дефинирайте измерими ключови резултати, така че да знаете със сигурност кога сте постигнали целта си. „Получаваме повече кликвания“ е неясно, но със сигурност ще разберете, когато „кликванията са се увеличили с 30%“.
Въпрос 3: Как мога да реша този проблем?
Сега е време да обмислим потенциалните решения. Започнете, като разберете колкото се може повече за проблема си. Разберете дали има налични проучвания на проблеми като вашия и погледнете „паралелните светове“ извън вашата индустрия, където подобен проблем е бил разглеждан и преди.
Ако провеждате групов брейнсторминг, изберете един човек за модератор, а други двама, които ще имат ангажимент към хронометъра и бележника. Тогава брейнстормингът би произвел възможно най-много решения, които могат да разрешат проблема ви и да ви помогнат да постигнете целите и ключовите си резултати. Кажете на всички да бъдат свободни в мисленето си: измислете както големи, така и малки идеи.
След като имате списък с потенциални решения, поставете ги в дърво с решения, за да можете да организирате целите си и тяхното постигане (вашата стратегия). Започнете, записвайки целта си. Като най-прост пример нека кажем, че целта ви е: „Увеличение на приходите от продукти.“ Създайте клонове от всяка цел, в които са изброени решения, които сте замислили, като: „Продайте повече от едни и същи продукт“ и „Започнете да продавате нови продукти.“
Въпрос 4: Как всъщност трябва да реша проблема?
Картата за приоритизиране ви помага да прецените идеите си, за да решите в кои от тях трябва да инвестирате усилия. Направете графика с вертикална ос, означена като „въздействие", и хоризонтална ос с надпис „усилие". След това впишете всичките си потенциални решения върху графиката.
Решенията със силно въздействие и големи усилия вероятно ще бъдат основният фокус на вашата работа. Големите въздействия и малките усилия са бързи и печеливши, като са добри за изграждане на доверие у заинтересованите страни. Решенията с ниско въздействие и с малко усилия трябва да бъдат деприоритизирани и да се фокусирате върху тях само когато имате свободно време. Решенията с ниско въздействие и големи усилия вероятно не си заслужават времето.
Въпрос 5: Как мога да предприема действия?
Направете прост план за решаване на проблема си, като избягвате излишните детайли. Можете да проследите действията в електронна таблица, която ще ви ориентира кой какво прави и кога. В първата колона поставете всички действия, които съставят вашите стъпки за решаване на проблеми. Във втората колона отбележете кой е отговорен за всяко действие и кога трябва да се извърши.
Обсъдете и договорете задачите и крайните дати с отговорните хора, така че всички да бъдат наясно с плана ви. Направете група, в която да се проследяват действията на екипа ви и редовно я преглеждайте заедно, за да сте сигурни, че са спазени сроковете.
Не забравяйте, че колкото и добре да планирате, нещата ще се променят и планът ви също ще трябва да се промени. Бъдете готови да го модифицирате, за да можете да останете на правилния път и да постигнете целите си.
Не е нужно решаването на проблеми да бъде нещо сложно. Следвайки правилните стъпки, можете да избегнете взимането на твърде прибързани решения. Само помислете за структурата „защо, какво и как“ и ще започнете да виждате проблемите си по нов начин.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
