
Климатичните промени: По-малко сняг, повече дъжд, по-опасни планини
- Актуално
- Текст:

Това причинява свлачища и внезапни наводнения, като последните месеци това се случи в Грузия, части от Индия, Непал и Пакистан. Освен проливните дъждове, по-топлото време топи по-бързо снежната покривка и ледниците, което засилва наводненията, а дъждовната вода разрохква почвата и я прави неустойчива.
„Нашите констатации са че екстремни количества дъжд падат на голяма надморска всисочина в доминирани досега от сняг региони на Северното полукълбо“, се казва в проучването, публикувано в списание Nature. Такива са заключенията и на Националния център за метеорологични изследвани на Франция, както и на Междуправителствения панел по изменение на климата (IPCC), чийто доклад от 2019 г. предвиди този резултат от климатичните промени.
Според метеоролозите, причината е, че в резултат на глобалното затопляне, а изотермата на замръзване (линията, от която нагоре валежите падат като сняг), се е изместила по-високо. Това е по-силно изразено в Хималаите в сравнение с други планински региони като Алпите и Скалистите планини в северното полукълбо, заради допълнителни процеси, които променят моделите на вятъра и затоплят района на Хималаите три пъти по-бързо от средната скорост, с която се затопля планетата.
Според метеорологичната станция в базов лагер на връх Еверест, тази година от 1 юни до 10 август 75% от валежите в Хималаите са паднали като дъжд, при 32% през 2022, 43% през 2021 и 41% през 2020 г.
Особено застрашени са индийските щати Утараганд и Химачал Прадеш, където този месец свлачищата и наводненията взеха десетки жертви, а речните брегове на много места са опасно подкопани. Според местните хора, регионът става неподходящ за живеене.
Експерти казват, че бедствията в чувствителната сеизмична зона се засилват и от необузданото развитие на инфраструктурата, в т.ч. пътища, тунели и водноелектрически съоръжения. Подобна е ситуацията в северен Пакистан, където Хималаите се срещат с планините Каракорум и Хиндукуш, както и в източните Хималаи в Непал - там само през този дъжджовен сезон са повредени 30 водноелектрически централи.
В Швейцария също отбелязват екстремни климатични събития, по-бързо топене на ледници и по-бързото им придвижване надолу по планинските склонове. Учените усилено разработват варианти за спасяване на долините и населените места в тях от наводнения.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
