
Изложба живопис показва красотите на Северозапада
- Култура
- Автор:
В продължение на три дни жителите и гостите на курортния град имаха възможността да се насладят на картините на талантливите местни художници баща и син – Георги Паунов –Паунец и Георги Паунов– младши.

Като част от програмата на Празника на курорта, минералната вода и Балкана „Вършец 2023“, който ще продължи до края на август, Община Вършец организира изложба на открито под надслов „Картини от Северозапада“.
В експозицията са показани красотите на Северозапада през всички сезони. Сред изложените общо 40 платна (20 на Паунеца и 20 на Г. Паунов - младши) има и съвсем нови картини, рисувани тази година, има и вече показвани, обиколили световни, национални и областни изложби.
Паунеца е един от най-продуктивните художници в България и в света, споделя, че в вкъщи има на склад над 1200 – 1300 картини, като 85% от тях са с рамки. Синът му също съхранява вкъщи 600 картини, само в хола си казва, че е наредил 45 картини по стените, а отделно има във Франция, на остров Корсика още над 800 готови картини. Това е цяло богатство.

„Сега на Запад е модерно богатите хора да инвестират парите си не в злато, а в картини, в произведения на изкуството. Това е единствената инвестиция, на която цената никога не пада. Колкото по-стари са картините, толкова по-ценни стават и след години на търговете цените им са баснословни“, разкриват двамата художници.

Освен пейзажи от Северозападна България, Паунов-младши е изложил и натюрморти, абстракции и картини, показващи красотата на френския остров Корсика, където е живял дълги години. Казва, че има картини, които за него са безценни и са с такава огромна емоционална стойност, че няма да ги продаде никога, колкото и пари да му дават за тях.

В дните на изложбата под открито небе двамата художници сравниха емблематичната Алея на чинарите във Вършец с френската улица на художниците в парижкия квартал Монмартър и гарантираха лично, че това, което е при нас, във Франция не може да се види.

„В Париж художниците излагат 1-2 картини (при това не те самите седят на улицата, а си наемат хора) и слагат около тях едни такива малки постери, отпечатани на принтер, а оригиналите не могат да се видят и да се пипнат с ръка така, както ние сме ги изложили сега тук – да се разхождат хората по алеята, да дишат кристално чстия плаиннски въздух и да съзерцават тези 40 картини. Дори и на изложбите на остров Корсика френските художници не продават оригинали, а цветни ксерокопия на картините, които само са подписани с молив с оригиналния подпис на художника“.

„Най ми е приятно да рисувам на пленери, да запечатвам на платната си къщи, пейзажи, да съзерцавам красотата на открито, сред природата… По-голямо удоволствие за мен от това няма – унеса ли се в рисуването, захласвам се, забравям за всички болежки, почивам си и физически, и психически. Когато синът ми ме откара и ме остави някъде в околностите на града, мога с часове да рисувам, без да усетя как лети времето“, споделя Георги Паунов-Паунеца за своето хоби, превърнало се в професия и в любовта на живота му.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
