
„Гърците са го измислили”
- Smart Life
- Текст:

Преди хиляди години древните гърци не само са създавали невероятна архитектура и скулптура, водили са мащабни войни и са родили революционни учени и мислители, но изглежда са имали и способността да предвиждат бъдещето, пише сайтът historyen.com, позовавайки се на „Богове и роботи: митове, машини и древни технологични мечти” - книга на Адриен Майор, професор по история на древните науки в Станфордския университет.
Авторката описва някои митологично-фантастични, но авангардни технически идеи от Древна Елада, включително технологии, които разработваме днес – самоуправляващи се превозни средства, мислещи машини и дори роботи убийци.
Подобни примери изобилстват в древногръцката митология и в Омировите епоси „Илиада” и „Одисея”. Един от най-забележителните е „бронзовият” Талос (робот!) който стои на стража в Крит и три пъти дневно обхожда острова, за да го защитава от нашественици, убивайки всеки, когото сметне за враг. Друг пример е кутията на Пандора – отварянето ѝ е синоним на действие, отприщващо всевъзможни злини за хората, подобно на способностите на зловреден бот-андроид с изкуствен интелект (ИИ).
Десетки древногръцки митове споменават самоходни автономни превозни средства, включително безпилотните кораби (дронове?) на феаките, за които разказва Омир в „Одисея” - умни плавателни съдове, древен "проект" на съвременната GPS технология.

Древните гърци са прозрели и възхода на ИИ, включително „вложен” в роботи, които обслужват хората: според Омировата Илиада, гръцкият бог Хефест, покровител на огъня, ковачите и обработката на метали, е създал механични хуманоиди от злато. Те отгатвали и изпълнявали желанията на господаря си, можели да учат, да съобразяват и да овладяват умения – точно като машинно обучения ИИ днес. Отново в „Илиада” Омир описва и самоуправляващи се триножници, които разнасяли съдове с нектар и амброзия по време на пирове.
В древногръцкия епос могат да се намерят и много истории за автоматика и умни оръжия, в т.ч. воинстващи отмъстителни летящи харпии, скорпиони-бомби, непробиваеми щитове (бронежилетки?) и дори модели на биохимично оръжие, може би като всепоразяващия „гръцки огън”. Съставът му така и не е установен, но огнените струи са били изстрелвани с поразяващ "рев" от нещо като минохвъргачи, а някои от свойствата (например да гори във вода) и пораженията на гръцкия огън са сравними с тези на ядреното оръжие.
Макар да не са владеели механизмите на тези технологии, древните гърци са били достатъчно проницателни, за да предскажат появата им в човешкото общество. Днес бихме ги нарекли „визионери”. Древногръцките митове и Омировият епос са ни оставили стотици увлекателни истории, които не спираме да пресъздаваме в литературата, изобразителното изкуство, на сцената, на екрана и в компютърни игри. Но тези разкази са предсказали и високите технологии, зародили се като концепция в древната мъдрост.
Между другото, разширявайки периметъра на източниците си, проф. Майор представя и истории от древногръцката, римската, индийската и китайската митология, изразяващи надеждите и страховете, свързани с изкуствения живот, създаден от човека. Да не говорим за технически находки от древността, чието предназначение все още не е ясно...
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
