
Ще бъде ли наказана Гърция, ако Frontex я изостави?
- Акценти
- Текст:

Реакцията е предизвикана от последната трагедия с потъналото рибарско корабче с мигранти на 14 юни, когато беше доказана смъртта на 82 души, 104 бяха спасени, а над 500 се смятат за изчезнали, припомня Euronews. Заради тази шокираща равносметка, на срещата на управителното тяло на Frontex миналата седмица, висш служител по основните права е предложил агенцията поне за известно време да се изтегли от Гърция, съобщи Le Monde.
Гръцките власти бяха силно критикувани за корабокрушението, като според мнозина са могли и е трябвало да действат по-бързо, за да помогнат на мигрантите на борда на очевидно застрашения кораб. Оцелели казват, че гръцката брегова охрана се е опитала да вземе плавателния съд на буксир, но необичайният ход само е засилил люлеенето на корабчето.
Гръцките власти отричат това да се е случило. От Frontex обаче са скептични и заявиха, че са инициирали „доклад за сериозен инцидент“, който разглежда потенциални нарушения на човешките права в реакциите на Гърция при извънредната ситуация.
Какво ще стане, ако Frontex реши да изостави Гърция? В момента в страната и по островите ѝ работят 518 офицери и друг персонал на Frontex, които разполагат с 11 кораба и 30 патрулни коли. Изтеглянето на този ресурс би поставило Гърция пред сериозен икономически проблем, но според експерти по международно право, много по-сериозният риск е петното върху репутацията на страната като държава, в която се нарушават човешките права.
„Това може да изпрати сигнал, че Гърция не е в крак дори с базовите норми на ЕС за миграцията“, коментира специализиран юрист. Същевременно, експертът посочва, че изтеглянето на европейската гранична агенция от Гърция е парадокс, защото така ЕС няма да има поглед върху дейността на гръцките гранични сили и няма да може да си позволи какъвто и да е натиск върху гръцкото правителство в посока на по-хуманните действия спрямо мигрантите и спазването на международното право.
Гърция от своя страна, ще има оправданието, че без Frontex е претоварена и не може да патрулира ефективно външната граница на ЕС – ход, който би обезсмислил в голяма степен самото съществуване на Frontex. Остава агенцията да прецени, дали желанието ѝ да вземе позиция и да покаже, че действа решително, няма да донесе повече вреди, отколкото ползи.
Ако има добра новина във всичко това, то е, че както Гърция, така и Италия, и всички европейски страни „на първа линия” за мигрантите, ще бъдат безкомпромисни в искането си за цялостна, всеобхватна и единна мигрантска политика на територията на ЕС, отчитаща реалните параметри както на охраната на европейските граници, така и на миграцията и проблемите, които поражда в най-рисковите страни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
