
Ердоган: Светът трябва да признае Севернокипърската турска република
- Актуално
- Текст:

Формалният повод е опитът за преврат на кипърски гръцки националисти, които възнамеряваха да присъединят Кипър към Гърция, припомня Euronews. От 1974 г. Кипър е член Европейския съюз от 2004 г., макар и разделен на две след 1974 г. Северната част на острова с преобладаващо мнозинство от кипърски турци и турски заселници се самопровъзгласи за Севернокипърска турска република (RTCN) през 1983 г. Територията е призната за държава само от Анкара.
Преговорите за уреждане на решението за две държави са в застой от 2017 г. Планът на ООН за обединяване беше поставен на референдум през 2004 г. Идеята одобриха 65% от кипърските турци на север, докато над 75% от кипърските гърци гласуваха против разделянето на Кипър на две държави, предложено от Турция.
В първото си международно посещение, за което избра именно Северен Кипър, Реджеп Тайип Ердоган отново подчерта подкрепата си за т.нар. Севернокипърска турска република и защити инициативата за две държави на средиземноморския остров.
„Ако има връщане на масата за преговори, начинът това да стане, е признаването на Севернокипърската турска република. Справедливите искания на кипърските турци са ясни и недвусмислени. Кипърските турци никога не са били и никога няма да бъдат малцинство“, каза Ердоган. На острова той беше посрещнат от своя близък съюзник Ерсин Татар, президент на RTCN, който заяви, че Северен Кипър продължава да "живее в хармония с турската държава майка".
Подкрепата за Ердоган в Северен Кипър обаче не е категорична. На втория тур на президентските избори през май, от близо 85 000 кипърски турци и заселници с турско гражданство, само 42.2% гласуваха в полза на стария и нов турски президент.
Турция поддържа голям военен контингент в Северен Кипър и има основен принос за икономиката на региона. Същевременно, в Северен Кипър се разви мащабно строителство, което привлече много нови собственици на вилни имоти от Турция и Русия. Средиземноморският остров в момента е разделен от буферна зона, патрулирана от мироопазващите сили на ООН.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
