
Sendero Verde: проект от бъдещето
- Строителство и материали
- Източник: curbed.com
- Автор:

Някога запазен за скъпи еднофамилни домове, този стил става все по-популярен при нови многофамилни проекти.
Сградите, проектирани и конструирани по стандарта на пасивната къща, имат предвид редица цели за устойчивост - включително плътно запечатана външна част, устойчиво използване на енергия и подобрено качество на въздуха - което ги прави едновременно ефективни и изключително евтини и устойчиви за отопление и охлаждане.
Sendero Verde в East Harlem не е единственият проект за просторни апартаменти тип „пасивна къща", но е най-мащабният и се планира да завърши през 2022 г.
В Канзас Сити подобен проект е в процес на изграждане. Той ще предостави 276 луксозни единици под наем в квартала Market City, когато отвори врати тази есен. А в Кеймбридж, Масачузетс, се изгражда комплексът Finch Cambridge. Той ще е най-големият завършен проект в града за жилища на достъпни цени.
Проектите за пасивни къщи използват няколко основни дизайнерски характеристики, за да постигнат добра енергийна ефективност и чист въздух. Облицовките на сградите или външните стени на проектите на пасивни къщи са изключително стегнати и разполагат с триградни прозорци и непрекъсната изолация, което води до изключително задържане на топлина; сметките за отопление се намаляват през зимата, а охлаждането през лятото е по-евтино.
Но поради тази много плътна сградна обвивка, всеки проект също така изисква модерни системи за отопление, вентилация и климатизация (HVAC) за преместване на въздух в сградата и около нея.
Фирмата на Orkus, L + M Development Partners, също помага за стартирането на проект, наречен Beach Green Dunes II, в крайбрежния квартал Far Rockaway в Ню Йорк. Този проект за пасивна къща е със 127 единици и включва геотермална система за отопление и охлаждане, която в комбинация с енергийната ефективност на сградата значително намалява разходите за комунални услуги за наемателите.
Разработчици и архитекти казват, че конструкциите на пасивни къщи добавят около 5 процента към първоначалната цена на сградата и не изискват по-дълъг цикъл на строителство. Това означава, че наемодателите, особено институционалните собственици като жилищни власти или училищни квартали, могат да извлекат финансови ползи с течение на времето поради по-ниски оперативни разходи и сметки за комунални услуги със сравнително малка предварителна инвестиция.
Тъй като пасивното строителство става все по-широко разпространено в многофамилни проекти и жилища на достъпни цени, то може да накара публичните инвестиции в жилища да продължат с течение на времето.
Не всеки регион или климат е подходящ за този тип строителство, като например климатът в тропическа Южна Флорида, но за голяма част от северната половина на Съединените щати може да предложи големи предимства.
Изграждането на стандарта на пасивната къща също изпреварва все по-строгите строителни норми, които се приемат от градовете и щатите в името на устойчивостта.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
