
Французите не искат пенсионна реформа (обзор)
- Актуално
- Текст:

Според Министерството на вътрешните работи в четвъртък вечерта са протестирали над един милион души, 120 000 от които в Париж. Както съобщава Reuters, протестиращи с маски са чупили витрини, пейки, павилиони и други улични съоръжения. Палели са контейнери за боклук и са нападнали ресторант на Макдоналдс. В Бордо горя входа на историческата сграда на кметството.
Демонстрантите са хвърляли камъни и фойерверки срещу полицията, която в отговор е използвала сълзотворен газ. Един полицай е изгубил съзнание, но колегите му са го изнесли на безопасно място. Навсякъде са възникнали сблъсъци със силите на реда, без съществени наранявания от двете страни. В Руан млада жена е загубила палеца на ръката си.
Протестите спряха влакове и петролни рафинерии, работа са напуснали и служители на летище „Шарл дьо Гол”. Стачкувят и учителите, а френската столица тъне в камари отпадъци заради продължаващата стачка на парижките боклукчии. Френските синдикати призоваха за пореден протест и стачки във вторник, което е една от причините крал Чарлз III да промени маршрута на първото си официално посещение в чужбина и да се насочи към втората му дестинация – Германия.
Размириците следват решението на правителството да повиши пенсионната възраст от 62 на 64 години, използвайки конституционната възмижнист да го направят без гласуване. И президентътЕманюел Макрон, и премиерът Елизабет Борн продължават да обясняват, че реформата ще претотврати голям финансов дефицит в пенсионната система в близките години, като същевременно ще приближи френското пенсионно законодателство към пенсионните стандарти в повечето европейски страни със сходен стандарт: 67 години пенсионна възраст в Италия, 66 в Обединеното кралство, 65.6 в Германия, 65.3 в Нидерландия, 65 в Испания и Белгия.
Правителството посочва дисбалансът, настъпил заради факта, че в резултат на повишения жизнен стандарт французите живеят по-дълго, което означава, че пенсионерите стават все повече, а работната сила не расте с такива темпове. Тези аргументи обаче остават нечути.
Подкрепяни от опозицията, френските синдикати не влязоха в конструктивен диалог с правителството и успяха да представят реформата като „нечовешка” и „брутална”, макар че както сочат много световни медии, клаузите ѝ биха се приели за нормални в една работеща демокрация.
Но мнозина французи смятат, че „Демокрацията вече не означава нищо. Не сме представени и затова ни писна“. „Само като протестираме ще ни чуят“. „Улицата във Франция е легитимен фактор. Ако г-н Макрон не помни тази историческа реалност, не знам какво прави тук“ – в този дух са изявленията на протестиращите, събрани от Reuters, AFP, AP и др. Множеството протестиращи младежи казват, че участват в демонстрациите, защото „ако сега постъпват така с нашите баби и дядовци, какво ли ни очаква нас”...
От другата страна са правителството и прзидентът Макрон, който повтаря, че за да гарантира и в бъдеще работеща пенсионна система във Франция, е готов да жертва своя политически рейтинг. Критиците му злъчно отбелязват, че като част от този пиар, по време на последното си телевизионно интервю Макрон е свалил часовника си на цена от € 80 000. От Елисейския дворец обаче поясниха, че часовникът, който Макрон носи от година и половина, се предлага онлайн за максимум € 3 300, като „допълнителният” разход на президента е само гравирането на неговия герб.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
