
Изкуствен панкреас е новата надежда за лечение на диабетици
- Здравни
- Текст:

Изпитанието показа, че новото устройство постига несравнимо по-добри резултати от всички досегашни терапии за управление на състоянието, съобщава Eurunews. Като следваща законова стъпка, Националният институт за върхови постижения в здравеопазването (NICE) одобри изкуствения панкрес за масова употреба, призовавайки същевременно NHS да потърси начин за постигане на приемлива цена, тъй като настоящата, в размер на £ 5744, не би могла да позволи широко приложение.
От друга страна, мащабното въвеждане на устройството сред пациентите с диабет тип 1 ще намали разходите на NHS, предотвратявайки голяма част от болничните интервенции при заболяването, така че финансов баланс може да се търси.
Идеята за изкуствен панкреас съществува от края на 70-те години на миналия век. Новата технология имитира функциите на истински панкреас. Сензор, поставен под кожата, автоматично изчислява колко инсулин да достави в организма, като задейства инсулинова помпа. Ползвателите могат да следят показателите си на своите смартфони, както и да разширят информацията, като качват в приложението данни за количеството въглехидрати, които са приели с храната си.
Според световни експерти, изкуственият панкреас, разработен от британската здравна служба, е най-добрия подход досега за управлявяне на диабет тип 1. Заболяването е автоимунно и животозастрашаващо, така че ако не се лекува, може да доведе до ампутации, слепота и бъбречни проблеми.
За пациенти с диабет тип 2, който се среща много по-често, екип учени от университета в Кеймбридж разработи свой прототип на изкуствен панкреас. Технологията включва приложение, наречено CamAPS FX, монитор за глюкоза и инсулинова помпа и като начало е насочена към пациенти, чието състояние крие риск от бъбречна недостатъчност.
Понякога диабет тип 2 може да се контролира с промяна на начина на живот и подходяща диета, но в много случаи изисква инсулинова терапия и бъбречна диализа. След добрите резултати на учените от Кеймбридж с тази рискова група пациенти, сега те изпробват технологията и при по-леки случаи на заболяването. За засегнатите от диабет тип 2 това означава сигурен и безопасен контрол над нивата на кръвната им захар и несъмнено по-добро качество на живот.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
