
Новият избор на рускините: родилен туризъм в Аржентина
- Актуално
- Текст:

Така определя избора си да роди в Аржентина Ева Пекурова, собственичка на агенция, която урежда документи за пътуване, настаняване и болничен престой за бременни рускини, решили да родят в чужбина.
Подобно на много други фирми в туризма, компанията на Пекурова преди е предлагала „екскурзии” до Маями, Флорида - гореща точка за руския родилен туризъм преди войната в Украйна. Превръщайки личния си опит в нова посока за своя бизнес, сега тя предлага пътувания до Аржентина на „посестрими по съдба”.
Пред The Guardian Пекурова обяснява предимството на аржентинския паспорт – притежателите му могат да пътуват без виза в 171 страни, включително ЕС, Обединеното кралство и Япония, и без особени трудности да получат дългосрочна виза за САЩ.
В телефонно интервю за The Guardian Полина Череповицкая, дизайнер на бижута от Москва, която е родила в Буенос Айрес през декември, казва: „Аржентинският паспорт отваря много врати“. Тя и съпругът ѝ планират да останат в Буенос Айрес и да кандидатстват за аржентинско гражданство, възползвайки се от опростен процес като родители на аржентинско момиченце.
Георгий Полин, ръководител на консулския отдел на руското посолство в Буенос Айрес, изчислява, че през 2022 г. в Аржентина са се преместили между 2000 и 2500 руски граждани, голяма част от които – рускини, бъдещи майки. Според Полин, „През 2023 година този брой може да нарасне до 10 000“.
Раждането в Аржентина струва на рускините от 1000 до 8000 британски лири, казва Кирил Маковеев, собственик на агенцията Baby.RuArgentina в Буенос Айрес. Не се оплаква от бизнеса си, тъй като резервациите на компанията му са пълни до май 2023, а има и списък с чакащи. По негови сметки, всеки ден в Буенос Айрес кацат повече от дузина бременни рускини, търсенето процъфтява, а в болниците вече има упътвания на руски език. „За мнозина Аржентина вече не е просто място за раждане. Хората искат да изградят живота си тук и да не се връщат обратно“, казва Маковеев.
Череповицкая посочва и чат-група в Telegram, наречена „Раждане в Аржентина“, с повече от 3000 потребители, предимно бъдещи майки. Една от обсъжданите трудности е, че почти всички рускоезични преводачи в Аржентина, които трябва да присъстват при легализирането на новородените, са резервирани седмици напред.
„Чувам все повече и повече руски език по улиците“, казва Максим Миронов, доцент по финанси, който живее в Буенос Айрес от 2005 г. Според него, латиноамериканската страна привлича не само бъдещи майки, но и представители на руските технологични общности, напуснали Русия в отговор на войната и влошаващия се бизнес климат. Миронов посочва, че Аржентина е "много толерантна" към руснаците, така че той не вижда "никакви признаци" местните власти да въведат каквито и да било ограничения за пътуване.
„Нашето решение да дадем на детето си аржентински паспорт не е свързано толкова със свободата на пътуване, а като цяло с бъдещето. Важни неща като достъп до качествено образование вече ще бъдат много по-трудни, ако живеем в Русия. А и докато тече мобилизация, съпругът ми няма да се върне в там”, споделя Виктория Обвинцева, родила в аржентинската столица през октомври. Двамата със съпруга ѝ, разработчик на софтуер, искат да останат в Буенос Айрес и да кандидатстват за аржентинско гражданство. „Наистина обичаме този град“, казва тя.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
