
Криминале: кой е всъщност злият гений на Шерлок Холмс
- Bright Life
- Текст:

Син на немски емигранти в САЩ, на 14 Уърт бяга от дома си, а на 16 е продавач в Ню Йорк. Годината е 1860-та, а според спомените му, това е „първата ми и единствена работа, която не беше свързана с нарушаване на закона“. През Гражданската война е ранен и го изпращат в болница, където разработва първата си измамна схема – сеща се, че записвайки се войник, е получил $ 1 000 долара и в болницата открива доста самоличности, за да получи премията още четири пъти. „Разминава” му се и дребничкият сержант, известен като „Малкият Адам”, започва своя „университет” на джебчия в Ню Йорк.
Скоро е арестуван за кражба от куриерски дилижанс и е изпратен в Синг Синг за три години, но успява да избяга... през канализацията. „Върти” малък екип джебчии, стига до кражба с взлом и обир на банка, но все още не е в подземния елит. По примера на „ветеранка” в бранша, си създава параван - компания за производство на тоник, от който не продава и капка, но е добра причина да наеме „удобен” офис, с обща стена на гърба на сейфа на BostonBank. През уикендите производителите на тоник тихо пробиват стената, до деня, в който официално отмъкват „най-много” $ 200 000, но според запознати от банката – поне $ 500 000.
С дела си Малкият Адам потегля за Англия, където новопоявилият се джентълмен Хенри Реймънд започва живот нашироко - наема луксозен апартамент, купува имение и... разгръща престъпния си талант. Създава могъща мрежа от крадци и фалшификатори, като самият той остава в сянка.
Едва не се проваля, когато залавят по-малкият му брат при опит да фалшифицира чек. Малкият Адам го измъква, но за да не стигне разследването до него, благоразумно заминава за Южна Африка. Започва търговия с модните в Европа щраусови пера, но и тази „стока” споделя съдбата на тоника, а всъщност е прикритие на голям удар - кражба на необработени диаманти. Уърт ги превозва с кораба си до Лондон и ги продава за 90 000 паунда – луди пари за онова време.

За разлика от Мориарти, Уърт ограбва и фалшифицира, но е категорично против убийствата. „Ако човек има мозък, няма нужда от насилие“, казва Уърт. Организира приеми, колекционира стари книги и на никого в лондонския елит дори не минава през ума, че новият им приятел е най-опасният престъпник.Не го знае и съпругата му, дъщеря на лондонска вдовица. Уърт плаща образованието ѝ във Франция и след като завършва, „благодетелят” и бенефициентката се женят.
Залавят го през 1892 г., когато изглежда от скука, 48-годишният джентълмен участва в обир на пощенска кола край Лиеж, Белгия. Ловко отворил сейфа, но шофьорът ѝ се появил по-рано от пресметнатото, а Уърт, вярвайки в късмета си, до последната секунда продължил да тъпче пари в джобовете си – и белезниците щракват. Престъпният гений дълго мотае полицията с различни истории под куп измислени имена. Издава го бивш „колега”, излежаващ присъда в белгийски затвор. От САЩ потвържават самоличността на арестувания и белгийската полиция оповестява, че „арестуваният е Адам Уърт, най-известният престъпник в света“.
Историята му се разчува и в новелите на Конан Дойл се появава професор Мориарти. „Този човек е оплел цял Лондон с мрежите си и никой дори не е чувал за него. Първокласният му ум го издига на недостижима висота в престъпния свят... Блестящо и неразбираемо" – разсъждава Шерлок Холмс за професор Мориарти, очевидно имайки предвид „практиката” на Малкия Адам.
На процеса Уърт признава само грабежа на пощенската кола и твърди, че го е извършил сам. Така след десетилетия бляскав живот и легендарни грабежи, е осъден на 7 години, но за добро поведение лежи само 5. През това време обаче губи жена си, „омаяна” и ограбена от бивш негов партньор, след което полудява и я изпращат в психиатрия, а двете им деца – при брат му в Америка.
За да отиде при тях – а и не само заради това, след затвора Уърт започва занаята отново. Зареждат се десетки неразрешени случаи на обири в бижутерийни магазини и отново пощенска кола. Накрая събира парите за билет до Америка, където чрез детективска агенция продава за отличната цена от $ 30 000 грижливо съхраняван в сейф трофей от стар обир – портрет на английска аристократка, рисуван от знаменития живописец Томас Гейнсбъроу.
Адам Уърт се завръща в Лондон с децата си и скоро умира тихо в съня си, като праведник - за да оживее отново в новелите на Конан Дойл и редица филми, включително британският сериал с Бенедикт Къмбърбач и филма на Гай Ричи от 2011 г. с Робърт Дауни-Младши.. И в литературата, и в киното, краят на професор Мориарти е по-зловещ от тихата кончина на Адам Уърт, но може би – по-справедлив, според правилата на криминалната драма.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
