
Творбата и авторът, който я създава 30 години на площ от над 80 декара
- Bright Life
- Текст:

За 30 години е създал нов свят - изкопал е езера, тунели и пещери, проправял е пътища, сякъл е дървета – и работата още не е завършена. „Винаги съм обичал да преобразявам земята. Извадихме много пръст, така че след това направих планина”, спомня си 77-годишният мъж пред Smithsonian magazine.
Част от комплекса е обширно подземие, подобно на древноегипетска гробница с многобройните си колони и груби каменни стени на червени ивици. Беликули, изградени от бетонни кубове и транспортни контейнери, се извисяват около новосъздадено езеро. Озаглавени „Седемте небесни дворци”, те напомнят пост-апокалиптични останки от изчезнала цивилизация, сред гората, в която са разхвърляни по-малки скулптури от бронз, смоли и олово.
Картината допълват футуристична платформа на върха на новия хълм, десетки оранжерии, бетонни бункери, стоманени навеси, халета, в които намират постоянен дом картините и скулптурите на Кийфър, поръчани например за изложба в Лувъра или за експозиция в Палатата на дожите във Венеция.
Комплексът La Ribaute е най-монументалното му творение, кулминацията на всичко, което е правил, „пейзаж, минималистично, концептуално и земно изкуство в едно”, казва авторът. След три десетилетия тази много лична творба в безкраен процес на развитие, от миналия май е отворена за групови посещения, а билетите от € 25, се разпродават бързо.
„Това не е място за масов туризъм, а по-скоро за поклонение. Бях хипнотизиран“, казва директорът на Музея на изкуствата Buffalo AKG в Ню Йорк след първото си посещение в La Ribaute.
Творбата непрекъснато се развива. Изложени на природните стихии, покритията и патините се променят с времето и художникът изглежда го е предвидил. През годините комплексът се е превърнал в източник на вдъхновение за хора на изкуството от цял свят, но местните жители го приемат със смесени чувства – за тях La Ribaute до голяма степен остава изолирана мистерия.
Въпреки че е създал ново ателие - и нов живот край Париж, Анселм Кийфър често се връща в Баржак. В негово отсъствие пазачи, градинари и помощници се грижат природата да не завладее La Ribaute отново.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
