
Активизираме икономическото сътрудничество с Португалия
- Икономика
- Текст:

Меморандумът ще подпомогне развитието на двустранното търговско - икономическо сътрудничество между Република България и Република Португалия. Това обяви министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, който участва в церемония по подписване на Меморандум за разбирателство между Изпълнителната Агенция за насърчаване на малки и средни предприятия (ИАНМСП) и Агенцията за инвестиции и външна търговия на Португалия (AICEP) в Лисабон. От българска страна документа подписа изпълнителният директор на ИАНМСП Бойко Таков, а от португалска Луис Филипе де Кастро Енрикес, председател и изпълнителен директор на AICEP.

Двете институции ще работят активно за засилване на бизнес контактите между малки и средни компании от двете страни чрез редица съвместни инициативи, сред които обмен на бизнес делегации, двустранни форуми и В2В срещи
Министър Пулев посочи,че по данни на НСИ износът на България за Португалия за периода януари-юли 2022 г. нараства с 10,7% и възлиза на 163,3 млн. лв., спрямо същия период на 2021 г. „При вноса за първите седем месеца на годината цифрите са съответно 138,7 млн. лв. и повишаване от 17,6%. Търговското салдо към юли 2022 г. е положително за България в размер на 24,6 млн. лв.“, допълни той.
Министърът обсъди с ръководството на Агенцията за инвестиции и външна търговия на Португалия задълбочаване на сътрудничеството в сферата на високите технологии, стартиращите компании и на киберсигурността.
В рамките на провелата се среща след церемонията стана ясно, че страната ни ще посрещне португалска бизнес делегация в началото на 2023 г., както и че ще има павилион в рамките на едно от най-големите международни събития за технологии и дигитализация, което се провежда в Португалия - Web Summit.
Меморандумът предвижда двете организации да осъществяват сътрудничество при насърчаване и подпомагане на предприятията от двете страни чрез обмен на информация за законодателство в областта на търговско-икономическата дейност, насърчаване установяването на преки контакти между предприятия от двете страни, реализация на инвестиционни проекти и създаване на смесени предприятия, обмен на опит и на специалисти, обмен на публикации, съвместно организиране на бизнес форуми, конференции, семинари, търговски панаири, изложения, посещения на делегации и други промоционални прояви.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
