
Защо между Сицилия и останалата част на Италия все още няма мост
- Свят
- Текст:

Месинският проток разделя Сицилия от Апенинския полуостров. При това минималната ширина на този проток е само 3 км. Защо тогава все още няма построен мост между Сицилия и останалата част на Италия?
На този въпрос отговаря порталът iXBT.com.
От древни времена хората всъщност са мислили как да свържат Сицилия и останалата част от Италия чрез мост. Но дори и днес строителството на такъв мост не се счита за просто. Някои дори смятат, че е невъзможно да се направи това поради движението на литосферните плочи. Според последните проучвания обаче Сицилия се движи към Апенинския полуостров със скорост едва 0,5-0,8 мм годишно, така че изграждането на мост все пак е съвсем реалистично.
В същото време, за да се осъществи такъв проект, трябва да се вземат предвид няколко фактора. Това са показателите за средна дълбочина на пролива (в най-тясното място - 72 м, в останалите части-до 200 м), активното корабоплаване на тази територия, високата сеизмична активност, силните двупосочни приливни течения, високата скорост на вятъра в пролива (достигаща до 140 км/ч).

През 1986 г. в Италия решават, че най-добрият вариант би бил да се създаде еднопролетен окачен мост над пролива. При това дължината на моста трябва да бъде 3300 м, а височината на пилоните - 399 м. Предварителният проект на такъв мост обаче се оказва готов чак през 1992 година.
През 2006 г. новото италианско правителство се отказва от изпълнението на този проект. В бъдеще строителството на моста е възобновено, но след това отново е спряно. Все още не е ясно дали проектът ще бъде завършен.
Според Европейския съюз този мост е важна част от скандинавско-средиземноморския коридор, но в същото време ЕС през 2011 г. отказа да отпусне пари за строителството му. Като цяло Италия вече и без това има толкова много проблеми с мостовете.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
