
Руската „газова санкция” разтърси европейските страни (обзор)
- Актуално
- Текст:

Реалността обаче е, че конфликтът с Русия вдигна цените на енергията в Европа и Обединеното кралство, коментира The Guardian. Потребителите всеки ден се борят с поскъпването, за което очевидно няма бързо решение. Подхранвани и от руската пропаганда, леви движения в европейските страни разпалват настроения срещу подкрепата, оказвана от ЕС на Украйна.
Единственият отговор, който би следвало да отрезви европейците, дойде от Олена Зеленска, съпругата на украинския президент. В интервю за ВВС тя припомни, че ако нейната страна е жертва на руската въоръжена агресия, то Москва се впусна в икономическа война срещу Европа. Първата дама на Украйна определи трудностите, които търпят европейците така: „Докато вие броите стотинките си, ние броим жертвите”.
Наред с дестабилизацията на вътрешнополитическата картина, спирането на енергийните доставки от Русия доведоха до сътресения на европейските финансови пазари, със стойности от $ 0.9768 за еврото и $1,1460 за паунда.
Причината отново е цената на природния газ. Анализатори прогнозират нов скок нагоре, след спада ѝ миналата седмица с 33% в Европа и 39% в Обединеното кралство. Същевременно страните от G-7 решиха да наложат таван на експортните цени на руския петрол.
Русия веднага реагира, спирайки за неопределено време газоподаването по „Северен поток” 1, след като седмици наред съоръжението работеше с 20% от капацитета си. Това съответно тласна цените на природния газ за октомври нагоре - според референтния холандски TTF, с 30% за Европа и с 25% за Обединеното кралство.
Същевременно днес се очаква ОПЕК да остави непроменени обемите за добив на петрол, въпреки очакванията, че организацията и съюзниците ѝ биха могли да обмислят малко намаляване. Тази перспектива доведе сутрешната търговия на суровия петрол Brent до почти 3% по-високи цени от $ 95,65 за барел.
Ключовият момент обаче е, че това се случва от средата на лятото, така че цените може да се повишат още пред зимния сезон, прогнозират анализатори. Редица европейски страни вече излизат с мерки, които да предотвратят колапс в икономиките им и да облекчат разходите за живот на гражданите им. ЕС предвижда и общи решения в тази посока.
За разлика от това, анализатори прогнозират, че британските граждани „няма да простят” на управляващата Консервативна партия, която сваляйки лидера си Борис Джонсън, остави страната без стабилно управление в разгара на енергийната и ценова криза. За това говори и рязко повишилия се рейтинг на опозиционната за момента партия на британските лейбъристи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
