
Историята на Сачийн Малкото перо, Марлон Брандо и гражданската доблест
- Bright Life
- Текст:

Извиненията са поднесени писмено на индианската актриса и активистка за правата на коренното американско население Сачийн „Малото перо” (Sacheen Littlefeather) – посланикът на Марлон Брандо на церемонията по връчване на „Оскарите” през 1973 г. Макар с почти 50-годишна давност, извинението, оповестено от Академията в понеделник, разгоря страстна дискусия за моралните ценности сред филмовия елит, припомняйки повода за покаянието.
През 1973 г. Марлон Брандо, отличен с мечтания от всичики актьори „Оскар” за главната мъжка роля в култовия филм „Кръстникът”, отказва да получи статуетката заради начина, по който американската филмова индустрия представя коренното индианско население и като протест срещу продължителната обсада на голяма група протестиращи за правата си индианци в град Уундед Ний, Южна Дакота.
Брандо дори не се явява лично на церемонията по награждаването, а когато обявяват името му като победител, на сцената се качва неговият пратеник Сачийн „Малкото перо”, за да прочете реч от негово име. И тя започва: „Тази вечер представлявам Марлон Брандо. За съжаление той не може да приеме тази щедра награда и причината за това е отношението на филмовата индустрия към американските индианци днес“.
Но едва казала тези думи, елитната публика, „възмутена” от прекъсването на бляскавата церемония, започва да освирква Сачийн. От залата се сипят обиди и подигравки, зад кулисите „кипят” от възмущение...

Това е само началото на историята на Сачийн „Малкото перо” от индианското племе Апахи. Цялата кариера на младата актриса и модел минава под знака на дискриминация, трудности и атаки, заплахи за сваляне от сцена, ефир и екран - и всичко, заради нейния етнически произход и кратката ѝ, но знакова и незабравима поява на сцената на „Оскарите” през 1973 г.
„Злоупотребата, която претърпяхте заради това изявление, беше неоснователна и неоправдана. Прекалено дълго смелостта, която демонстрирахте, беше непризната. Затова поднасяме както нашите най-дълбоки извинения, така и нашето искрено възхищение“, се казва в извинителното писмо, с което Академията признава, че „емоционалното бреме и цената”, която Сачийн е платила за всички трудности в кариерата си „в нашата индустрия”, е „непоправима” .
Сачийн, сега на 75 години, е поканена да говори в Лос Анджелис на 17 септември, във Филмовия музей, открит миналата година. Още тогава институцията обяви, че ще разказва за всичко в американското кино, включително расизма – една „много специална програма за разговор, размисъл, изцеление и отдаване на почит“.
„Колкото до извинението на Академията към мен, ние, индианците, сме много търпеливи хора – минали са само 50 години!“, казва пред The Hollywood Reporter Сачийн с присъщия ѝ хумор, признавайки, че това е едно от оръжията ѝ да оцелее.
„Дълбоко окуражаващо е да видя колко много се промени филмовата индустрия от времето, когато не приех наградата на Академията. На подиума преди 50 години бях сама. Сега се гордея се с всеки един човек, който ще се появи на тази сцена“, казва някогашната посланичка на незабравимия Марлон Брандо.
На фона на меко казано недостойните истории, с които Холивуд допълва „славата” си напоследък, Брандо остава символ на голям актьор и голяма личност с честна гражданска позиция и доблест. Това показва и изборът му на Сачийн "Малкото перо".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
