
АИКБ: Българската икономика се нуждае от природен газ на предвидими цени
- Акценти
- Текст:

По инициатива на министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов се проведе среща с ръководството на Асоциацията на индустриалния капитал в България, съобщиха от организацията.
Енергийната и икономическата криза са огромни предизвикателства за българската икономика. Затова се нуждаем от спешни мерки за справяне с последиците, така че те да могат да отговорят успешно на сътресенията, свързани със стремителното и трудно за прогнозиране повишаване на цените на електрическата енергия, енергоносителите и горивата и с нарушените вериги на доставки.
Факторите за всичко това са много –продължаващата пандемия от Ковид – 19, военният конфликт между Русия и Украйна и наложените санкции, натискът върху въглищните централи и по-високите цени на квотите за емисии парникови газове с цел ускоряване постигането на целите за климатична неутралност, увеличаващата се инфлация, както и други конюнктурни фактори.
България има нужда от рационални и отговорни действия, чрез които да се осигурят необходимите количества природен газ на разумни цени, както и да продължи моделът за компенсиране на небитови потребители на ел. енергия до края на 2022 г. Това е бе основното послание на Асоциация на индустриалния капитал в България по време на разговора с икономическия министър.
От АИКБ приветстваха инициативата на служебния кабинет и в частност на г-н Стоянов за проведената анкета сред предприятията относно възможните проблеми пред стопанските потребители вследствие нарушение на доставките на природен газ.
Според анкетираните дружества съществуват ограничени възможности за заместване с друг енергиен ресурс, но с очаквани екологични негативни ефекти при преминаване към изкопаеми течни горива, потенциални логистични проблеми, както и икономически неефективни принудителни инвестиции с временен характер. Обсъдена бе нуждата от предварително разработване на механизми за евентуална инвестиционна подкрепа при такъв технологичен преход, отчитайки временния характер на мерките и екологичните ограничения.
Според предварителните данни от анкетираните членове на АИКБ може да се очаква повишено електропотребление в следващите месеци. Ако не се намери решение очакванията на експертите на работодателската организация са за изключително трудни месеци пред българската индустрия и за криза с отоплителния сезон - ограничено топлоподаване, намалено или преустановено подаване на газ към предприятията.
От АИКБ категорично заявиха, че България трябва да използва адекватно лостовете, които има, за преговори с всички възможни доставчици на природен газ, за да максимизира ползите за икономиката и обществото ни, без да прави компромиси с общоевропейските ценности и принадлежност.
Особено внимание страните обърнаха на компенсационния модел в сферата на небитово потребление на електроенергия. Това бе отчетено като основен приоритет, както в продължение на усилията за подкрепа до момента, което е положително наследство от предишния кабинет и парламент, така и предвид очакванията за ценови нива и евентуално повишено потребление като алтернатива на газопотреблението.
Освен така необходимото решаване на безпрецедентните проблеми в сектор „Енергетика“ от Асоциацията считат, че правителството трябва да работи за ускоряването на инвестициите чрез Плана за възстановяване и устойчивост и
Споразумението за партньорство и програмите към него.
Асоциация на индустриалния капитал в България запозна министъра на икономиката и индустрията с предложенията си за приоритетни операции в подкрепа на бизнеса и заетостта, с които Управляващите органи спешно да стартират изпълнението на програмите за периода 2021-2027 г.
Предложенията са насочени към осигуряване провеждането на съответните политики, както и подготовка за бърз старт на грантови схеми, насочени към подкрепа за: производствени инвестиции, подобряване на енергийната ефективност, дигитализация на МСП, заетост и развитие на умения, подобряване на условията на труд, иновации и др.
Бързото стартиране на процедурите ще даде така необходимата спешна подкрепа на българските предприятия, като по този начин ще подкрепи инвестициите в икономиката ни. От изключителна важност е и работното взаимодействие при подготовката им. За АИКБ прозрачност и ефективност в изразходването на финансовите средства може да бъде постигнато само чрез паритетно представителство на държавата и социалните партньори в органите за управление и контрол.
„За Министерство на икономиката и индустрията е изключително важно да работи в тясно сътрудничество с организации като АИКБ. Разчитаме на експертизата ви. Това което мога да ви обещая е, че ще положим максимални усилия да решим краткосрочните проблеми с доставките на газ, но ще работим и по стартирането на дългосрочни инициативи за подобряване на икономическата обстановка в страната. За мен лично е важно в това кратко време, което има служебния кабинет, да показваме конкретни резултати, които правят икономиката ни по-конкурентна и готова да посрещне всички предизвикателства, които обсъждаме днес“, заяви министър Никола Стоянов.
По време на срещата бяха обсъдени още членството на страната в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, както и подкрепата за малките и средни предприятия.
Министърът на икономиката и индустрията препотвърди ангажимент за усилени действия за насърчаване приемането на страната ни в една от най-значимите международни организации.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
