
Указ на Путин провали сделки на чужди инвеститори в руската енергетика
- Енергетика
- Текст:

В указа изрично се подчертава, че той обхваща икономически структури, в които имат дялове чужди граждани от „вражески държави”, а определението „енергийна сфера” включва компании от сектора на отоплението и електроенергията, съобщи „Коммерсантъ”
Според новите законови изисквания, всички сделки в посочените области, до 31 декември тази година може да минат само с личното одобрение на президента. Заради това изискване пропаднаха сделките за продажба на активи на италианската компания Enel и финланската Fortum.
Enel разчиташе да продаде 56,43% от акциите на руското си подразделение „Энел Россия”, за $ 135 милиона, без да разкрива дяловото участие на двамата си купувачи - „Лукойл” и фонда „Газпромбанк-Фрезия”. Дъщерни предприятия на Enel в Русия са три водноелектрически централи със значително производство.
По същия начин финландската компания Fortum се опита да се освободи от руското си подразделение „Фортум”, от което притежава 98.25%, в т.ч. 7 топлоелектрически централи, три соларни парка и една вятърна електроцентрала, плюс дялове в компании на „Газпром енергохолдинг”.
Fortum притежава още 73,4% от ацкиите на немската компания Uniper, която от своя страна е собственик на 83,73% от акциите на руската „Юнипро”, в това число 5 водноелектрически централи, които Uniper също се опитваше да продаде. От руските активи на Fortum (без дяла му в Uniper) се интересуваха активно редица крупни руски финансови структури, вкл. Газпромбанк, независимо от потенциалните проблеми с европейското оборудване и изискването новият собственик да погаси 75 милиарда рубли дълг на руския „Фортум”.
Източници от енергийния пазар споделят пред „Коммерсантъ”, че фактически президентският указ принуждава европейските компании не само да останат в Русия, но и да развиват бизнеса си, защото руският закон е недвусмислен: той изисква задължително поддържане на енергийната инфраструктура, а свиването на бизнеса в този сектор предвижда сериозни глоби.
От началото на руската инвазия в Украйна над 1000 чуждестранни компании са напуснали Русия, пише днес сайтът на Университета Йейл som.yale.edu, но посочва, че някои остават - било по свой избор, било по принуда. Така или иначе, последните събития ясно показват доколко Москва уважава международното търговско право и доколко чуждестранните ѝ контрагенти могат да разчитат на действащи или бъдещи договори.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
