
Куба – една година след най-големите протести в историята на "Острова на свободата”
- Свят
- Текст:

Миналогодишните протести, провокирани от честите сривове в остарялата и неподдържана електрическа мрежа, започнаха на 11 юли 2021 г. в малкия град Сан Антонио де лос Баньос и изкара на улиците още хиляди кубинци в целия остров, припомня СNN. Едни се оплакваха от недостига на храна и лекарства, други критикуваха високопоставени служители, трети призоваваха за повече граждански свободи.
В отговор, президентът Мигел Диас-Канел излезе с реч по националната телевизия и обвини за икономическите проблеми санкциите на САЩ, обявявайки протестите за резултат от подривна кампания, подклаждана от чужбина. Другата реакция на Диас-Канел беше да даде заповед за смазване на протестите.
Поддръжници на правителството заедно с полицията, въоръжени с бухалки, разпръснаха демонстрантите и арестуваха стотици кубинци – някои само защото са снимали протестите с телефоните си.
Има данни за над 500 арестувани, но според кубинската прокуратура санкционираните са 381, включително 16 младежи на възраст между 16 и 18 години. От тях 297 са осъдени на 5 до 25 години затвор за престъпления като бунт, саботаж, грабеж с използване на сила и нарушаване на обществения ред.
Кубинските власти оправдават действията си с общи приказки от рода, арестуваните са престъпници и "контрареволюционери". Но в съдебните архиви няма данни за задържани с криминални досиета, точно наопаки – чести жертви на разправата са хора, уважавани в своята общност, включително учители и интелектуалци, които по думите им, са излезли на улицата, защото ги боли за състоянието на страната им.

Миналата седмица Human Rights Watch (HRW) публикува доклад за протестите, в който са документирани 155 случая на предполагаемо малтретиране срещу хора, участвали в миналогодишните демонстрации, „включително тормоз, произволно задържане, наказателно преследване, малтретиране, побои и други подходи, които в някои случаи представляват мъчение". Изводът на HRW е, че кубинското правителство е употребило съда и органите на реда, за да преследва и сплаши кубинците и в крайна сметка да предотврати зараждането на нови протести срещу режима.
От HRW съобщават и за други репресии срещу гражданските свободи. Майки на осъдени например не получават разрешение за пътуване в чужбина, за да не говорят за синовете си пред правозащитни групи и международни законодатели.
Пандемията, взела много жертви, и особено деца, заради липсата на лекарства, санкциите на САЩ и бавните икономически реформи продължават да измъчват кубинската икономика. Кубинците живеят все така в недоимък на основни продукти, а властите изглежда осъзнават, че въпреки жестоката разправа от лятото на 2021 г. и последвалите съдебни мерки, отново и по всяко време могат да избухнат протести. И правителството "взе мерки", като тази година прие нов, по-репресивен наказателен кодекс, насочен към „защита“ на социалистическата система чрез забрана на демонстрациите.
Въпреки това, този юни стотици кубински студенти в университета в град Камагуей започнаха нощна демонстрация, след като токът в общежитието им беше прекъснат. Тълпи гневни младежи скандираха „Пуснете електричеството!" - и властите в Хавана побързаха да го сторят, опасявайки се да не се изправят отново пред свободолюбивия дух на кубинците, който преди възвеличаваха като движеща сила на своята революция, а сега се опитват да го оковат в нищетата, предизвикана от некадърното им управление.
По данни на американското правителство, от октомври миналата година до момента 140 000 кубинци са избягали в САЩ - често с риск на живота си. Кубинската диаспора в Майями организира митинги, за да отбележи годишнината от протестите, довели до нови репресии, но не и до реализъм в икономическото развитие на страната.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
