
Инфлацията в Турция удари 74%
- Икономика
- Текст:

Това означава повишаване на цените на храната, жилищата, облеклото, транспорта и здравеопазването, пише от Истанбул международният кореспондент на The Indipendent Борзу Дарагахи. „Инфлацията унищожи спестяванията и плановете на хората, които ежедневно се борят да оцелеят”, смята той.
„Преди пет години храната не беше лукс. Сега хората, които са бедни и в несигурно положение, не могат да си купят месо или мляко и живеят почти ежедневно на юфка, кояго жените правят сами. Не могат да си позволят наеми за нормални жилища, не могат да си плащат и сметкита за газ”, казва Хасер Фого, експерт по бедността и съветник на опозиционната Републиканска народна партия (CHP).
Месото, рибата и пилешкото стават недостъпни за бедните, но темпът на инфлация засегна и средната класа. Според статистиката, рязко е спаднало търсенето на адаптирани млека за бебета, тъй като родителите вече не могат да си ги позволят. Все повече деца след училище се захващат с улична търговия, което застрашава здравето и безопасността им.
Клиниките, които преди раздаваха безплатни противозачатъчни, вече не могат да го правят, така че расте и рискът от нежелана бременност. Хората се отказват от жизненоважни медицински грижи, лекарства или лични хигиенни средства, а много здравословни проблеми остават нелекувани.
„Това означава, че стандартът на живот пада и бедността се увеличава. Трудно е да се усети разликата между 3%, 4% или 5% растеж. Но 75% инфлация засяга всички“, казва Тимъти Аш, икономист, който анализира турската икономика в Blue Bay, лондонска компания за управление на активи.
Турското правителство наскоро повиши минималната заплата с още 30%, до 5500 лири ($ 327) след декемврийското увеличение с 50%. Но въпреки това, според икономисти минималното месечно възнаграждение е под прага на бедността.
Трудовите закони се прилагат слабо в Турция, а безработицата е висока. В същото време работодателите често не изплащат вече обявени увеличения на заплатите, а служителите не смеят да поискат дължимото, за да не загубят работата си. Страната наскоро се нареди сред 10-те държави в света с най-лошо отношение към правата на работниците.
„Всеки ден се уволняват работници, само защото са се присъединили към синдикати и искат правата си“, казва Арзу Черкезоглу, президент на групата турски леви синдикати DISK.
Подобно на други индустрии, големите политически толерирани промишлени конгломерати доминират турския износ, изтласквайки по-малки играчи, които едва покриват заплатите на служителите си.
„При затруднения големите компании получават данъчни облекчения и преструктуриране на дълговете им, но по-малките компании нямаме тези предимства“, казва собственичка на малка семейна фабрика за обувки. Тя едва задържа персонала си, макар че заради поскъпналите суровини за една година е повишила цената на чифт обувки от 70 на 150 турски лири.

Високата инфлация влоши общественото доверие в държавните институции,. Според социологически проучвания, високите разходи за живот са причина за решителния спад в подкрепата за президента Ердоган, в сравнение с някои опозиционни политици, включително кмета на Истанбул Екрем Имамоглу. Миналия месец той започна експериментална програма за субсидирано хранене в някои популярни заведения като Istanbul City Diner, където порцията обяд за около $ 2 привлича хора от всички обществени кръгове.
Програмата на истанбулското кметство включва и евтини дневни грижи за деца на работещи родители и субсидирани студентски общежития. Но станали недоверчиви в трудната икономическа ситуация, гражданите на турската столица се опасяват, че проектът е само предизборна политика за предстоящите през 2023 г. избори.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
