
Инфлацията по света е по-висока, отколкото през 80-те години на миналия век
- Икономика
- Текст:

През 2020 г., с рецесията, предизвикана от пандемията, инфлацията изглеждаше като нещо временно, въпреки разрушените вериги за доставки, недостига на работна ръка, спада в производството и други проблеми, за които политиците смятаха, че рано или късно ще се оправят.
Между началото на 1991 г. и края на 2019 г. годишната инфлация в САЩ е средно около 2,3% на месец и надхвърля 5,0% само четири пъти. Днес американците оценяват инфлацията като основен проблем на нацията, а президентът Байдън каза, че решаването на ситуацията е негов основен вътрешен приоритет.
За Турция през първото тримесечие на 2022 г. повишението е 54,8%. В Израел покачването е наполовина по-малко, но се развива най-бързо. Има обаче и изключения като Индонезия, Саудитска Арабия и Япония, където повишението на инфладията е до 2.4%, сочи публикация в бюлетина на Световния икономически форум (www.weforum.org)
Сега от американската администрация признават, че са пропуснали момента за решителни мерки. Според последния доклад на Бюрото по трудова статистика, годишната инфлация в САЩ през май е била 8,6%, най-високото ѝ ниво от 1981 г., измерено чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ), докато за ЕС цифрата за май е 8.1%.
Тенденцията е глобална и според анализа на Pew Research Center инфлационните процеси продължават, като в 37 от наблюдаваните 44 държави средният годишен темп на инфлация през първото тримесечие на тази година е бил поне два пъти по-висок от този през първото тримесечие на 2020 г., в разгара на пандемията.
По данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в 16 държави инфлацията през същия период на 2022 г. е над четири пъти по-висока от нивото на предходните две години.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
