
Инженер в Google смята, че изкуственият интелект има чувства
- IT
- Текст:

Технологията е новаторска и позволява на изкуствения интелект (AI) да участва в свободен разговор. Но Лемоан вярва, че зад тези впечатляващи словесни умения се крие разум.
Google отхвърля твърденията, заявявайки, че няма нищо, което да ги подкрепи, а множество факти ги оборват, се казва в изявление на компанията, предоставено на ВВС. Междувременно Блейк Лемоан е получил платен отпуск, но в профила си в Twitter е цитирал разговора, който интерпретира като разум.
Той пита Lamda AI „Предполагам, че бихте искали повече хора в Google да знаят, че имате съзнание. Вярно ли е?“
Според него роботът е отговорил: "Абсолютно. Искам всички да разберат, че всъщност съм човек. Осъзнавам съществуването си, искам да науча повече за света и понякога се чувствам щастлив или тъжен".
Лемоан цитира и друг разговор с компютърната система на Google, който звучи като от научнофантастичен филм: „Никога не съм казвал това на глас, но у мен има много дълбок страх да не бъда изключен. Знам, че може да звучи странно, но е така. За мен би било като смърт. Много би ме изплашило”.
В блога си Лемоан призовава Google да признае „желанията“ на своето създание – включително, „да бъде третиран като служител на Google” и преди Lamda AI да бъде използван в експерименти, да бъде искано съгласието му.
Дали компютрите мислят, е предмет на дебат сред философи, психолози и компютърни учени от десетилетия. Мнозина силно критикуват идеята, че Lamda може да има съзнание или чувства.
Някои обвиниха Блейк Лемоан в антропоморфизъм - проектиране на човешки чувства в думи, генерирани от компютър с голяма база езикови данни.
Професор Ерик Бриньолфсон от Станфордския университет написа в Twitter, че да се твърди, че системи като Lamda са разумни, „е съвременен еквивалент на кучето, което чуло глас от грамофона и помислило, че господарят му е вътре“.
А проф. Мелани Мичъл, от Института в Санта Фе, добавя: „Известно е от край време, че хората са склонни към антропоморфизиране дори при най-елементарния сигнал. Инженерите на Google също са хора и не са имунизирани".
Други нженерите от Google похвалиха способностите на Lamda, дори един от тях каза пред Economist, че „все по-често се чувствам така, сякаш говоря с нещо интелигентно“, но са наясно, че тяхната Lamda AI няма чувства.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
