
Забраната за износ на пшеница разгневи индийските фермери
- Храни
- Текст:

Индия е вторият по големина производител на пшеница в света и правителството, което е най-големият купувач на зърно в страната, заяви, че е наложило забраната, за да защити продоволствената сигурност на своето огромно население, въпреки опасенията за инфлация. Този ход, заедно с намаляващите глобални доставки от Русия и Украйна – двете други страни от петте най-големи износители на пшеница в света - изпрати цените на стоковите борси в Чикаго и Европа до най-високите им стойности за всички времена, отбелязва ВВС.
Но на най-големия зърнен пазар в Азия - Хана, в индийския щат Пенджаб, ценообразуването се разви по друг начин. От 2300 рупии (около $30) за 100 килограма пшеница преди забраната за износ, цената сега е 2015 рупии (около $26) – това е минималния праг, определен от правителството, на който индийските власти купуват зърното, за да подсигурят огромната си система за субсидирано производство на хляб за близо 800 милиона души.
Същевременно дребните фермери в Индия живеят на границата на бедността, под ударите на капризите на времето. Заради горещата вълна много от тях са спасили едва половината си реколта и се надяваха да я продадат през сезона, когато цените обикновено се повишават, но решението на правителството ги лиши от тази възможност.
Преди войната в Украйна и горещата вълна, Индия се надяваше да увеличи производството си на пшеница от 109 милиона тона през 2021 г. с още 7 милиона тона, предназначени за износ. Миналия месец премиерът Нарендра Моди дори предложи да запълни на глобалния дефицит на пшеница и да „храни света“. Но заради горещата вълна реколтата не само не се увеличи, но спадна с 4 милиона тона, а експертите по климата смятат, че тенденцията ще продължи.
Предвижданията са, че големите загуби ще бъдат понесени от големите износители като Cargill, ITC и Glencore, но за компании от такъв калибър ударите няма да са толкова фатални, колкото за малките търговци, фермерите и мелничарите в Индия. Повечето от тях смятат, че дори при предвижданата продоволствена криза, правителството е трябвало да приеме политика на изчакване и наблюдение, преди рязко да спре износа и да предизвика сътресения на пазара, а някои не случайно припомнят за големите протести срещу селскостопанската политика на индийските власти преди две години.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
