
Аржентина и Чили спират износа на литий за Русия
- Суровини
- Текст:

Министерството на промишлеността и търговията на Руската федерация вече предупреди за риск от недостиг на суровини за всякакъв тип литиево-йонни батерии и акумулатори, съобщи Интерфакс, позовавайки се на информация от Кръгла маса на Съвета на федерациите.
Русия няма свой добив на литий и освен от Аржентина и Чили може да се снабдява с литиеви суровини от Боливия и Китай. След оттеглянето на двете държави, възможен източник остава само Боливия, тъй като самият Китай изпитва недостиг от тази суровина.
„Що се отнася до лития, проблемът вече е гигантски, защото ако Боливия откаже да доставя суровината, тогава, за съжаление, няма откъде я вземем. Имаме преработвателни мощности, но ако няма суровина, ще се изправим пред много голям проблем да задоволим собствените си нужди от литиево-йонни батерии“, подчерта висш служител на руското Министерство на промишлеността и търговията.
Ведомството предлага да се ускори процедурата за издаване на лицензи на руски компании, които да разработят добив на литий в страната. Така например, Химико-металургичният завод в Красноярск има планове да добива литий в Забайкалието и Мурманска област, а „Газпром“ - в Иркутска област.
Позицията на Боливия като вносител на литий в Русия за момента не е ясна, но санкциите, наложени на Русия от САЩ, ЕС и техните съюзници предвиждат и вторични санкции за страни и компании, които продължават да си сътрудничат с Руската федерация.
Литиево-йонните батерии направиха революция в съхранението на енергия и са неизменен компонент в електрониката, военните технологии, измерителните уреди, авиацията, космонавтиката, корабоплаването, медицинската апаратура, електрическите превозни средства, битовата техника, научните изследвания и в много други области.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
