
Русия и Украйна се срещат в Беларус: какво може да се очаква
- Актуално
- Текст:

Срещата не означава "прекратяване на огъня": делегациите ще дискутират, докато текат битки в голяма част от страната и особено в двата най-големи града на Украйна, Киев и Харков, където украинската защита засега успява да устои на руския нашественик.
Срещата се провежда в Беларус, близо до границата с Украйна, след като беларуският президент Александър Лукашенко се обади на украинския президент в неделя и предложи гаранции за сигурност, поемайки „отговорността да гарантира, че всички самолети, хеликоптери и ракети, разположени на територията на Беларус, ще останат на земя по време на пътуването на украинската делегация и самата среща".
Владимир Зеленски, въпреки че даде съгласието си за срещата, отново изрази силно недоумение от факта, че дипломатическият канал е именно тази Беларус, от която започна руската атака.
И не само това: Беларус може да подкрепи руските войски, които нахлуха в Украйна през последните дни. Това заяви висш служител на американското разузнаване в Wahsington Post. Според източници на изданието, евентуалната намеса на Беларус е свързана с изхода от преговорите между Русия и Украйна.
Има и още нещо, припомнят световните медии: на референдум, проведен вчера, 27 февруари, Беларус одобри нова конституция, в която "неядреният" статут на страната изчезна. Това е ход, който теоретично може да позволи на Русия да прехвърли ядрени оръжия на беларуска земя, потвърди вчера самият Александър Лукашенко, чиято страна също започва да търпи санкции.
Затова надеждата е слаба, но шансът не бива да се пропусне.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Тръмп се похвали с „най-успешните първи 100 дни” в историята на САЩ

Екстремни температурни промени: посочена е причината за блекаута в Европа

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война
