
Китай изпрати сонда към Червената планета
- Транспорт и комуникации
- Източник: lemonde.fr
- Автор:

Космическата надпревара продължава, след като в четвъртък (23 юли) Китай успешно изстреля сонда, която ще измине дълъг път до Червената планета в пореден опит за технологично надмощие над САЩ.
Марсоходът бе изстрелян с ракета „Лонг Марч 5", най-мощната от произведените в Китай. При 34-градусова жега инженерите в сини екипи аплодираха старта на космодрума Венчанг на тропическия остров Хайнан в южната част на страната.
Сондата се очаква да достигне целта си през 2021 г. Тя ще трябва да извърши дългото пътуване Земя–Марс за около 7 месеца, а разстоянието, което ще измине, е приблизително 55 милиона километра.
Част от целите на мисията е да се направят почвени и атмосферни анализи, голям брой фотографии и да се допринесе за картографирането на Марс.
С тази амбициозна програма Китай се надява да постигне в този свой първи самостоятелен опит почти всичко онова, което Съединените щати направиха дотук в няколко марсиански мисии през последните 60 години.
Това е забележително събитие за Китай, който за първи път се впуска толкова далеч в Слънчевата система. Страната се надява тази космическа мисия да върне поне част от престижа й, накърнен за пореден път, след като Вашингтон нареди затварянето на китайското консулство в Хюстън.
Американците от своя страна заявиха, че ще изпратят своя сонда на 30 юли. Няма как да не се отбележи, че сегашното китайско-американско съперничество много напомня космическата надпревара между СССР и САЩ по време на Студената война.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
