
Какво ни съветват столетниците
- Smart Life
- Текст:

Дълголетието без значими здравословни възрастови промени привлича учените, които са синтезирали житейските принципи на тези популации в т.нар. списък „сила 9” (power 9): умерена, но редовна физическа активност, цел в живота, избягване на стреса, умерено хранене, повече растителна храна, умерена употреба на алкохол, духовност (вяра, религия), семеен живот в сговор и подкрепа, социална ангажираност. Ето малко пояснения около всеки от тези принципи.
Първо – умерена, но редовна физическа активност. Най-дълголетните хора на земята не участвт в маратони и не си въобразяват, че ако в събота излязат да тичат, ще станат световноизвестни спортисти. Те практикуват слабо интензивна, но ежедневна физическа активност – като овчарите в Сардиния или земеделците в Никоя и Окинава.
Към това науката прибавя и някои опции в съвременния начин на живот - поне два пъти седмично тренировкана големите групи мускули и уменията за равновесие. Чудесна алтернатива са заниманията с йога, която в допълнение ще ви донесе и душевно спокойствие.
Но каквато и физическа активност да изберете, най-важото е да я упражнявате редовно. Важното е да си създадете железен навик за ежедневна, умерено интензивна физическа активност и разбира се, задължително да редувате това с почивка – най-вече по модела „Dolce far niente” – изкуството да не правите нищо.

Другият принцип е умереното хранене. Не мислете много, а каквото и да ядете, намалете калориите с 20% - няма да ви навреди. Средният порцион на жителите на Окинава е 1900 калории, а тези в Сардиния поемат само със 100 повече. Просто не преяждайте по никакви причини и така ще поддържате разумно телесно тегло - важен фактор за неутрализиране на свободните радикали, нормализиране на кръвното налягане и предотвратяване на сърдечносъдови заболявания.
Так че, отслабвайте – но не го правете с диети! Тайната е в ежедневното разнообразно и умерено хранене. Дайте превес на растителната храна, по възможност - необработена. Не се пазете от хляба! Стотици експерименти показват, че ако ядете само хляб, няма как да напълнеете.
Справедливо е да се каже, че нито една от дълголетните популации не отрича яденето на месо или алкохола. Без месо и чаша от предпочитаната напитка са немислими традиционните празници и неделните обеди. Безценна по отношение на дълголетието е морската храна – традиционното бедняшко ядене в крайбрежните райони, преминало много по-късно в менютата на луксозите ресторанти. Принципът е умерено!
И още нещо от менюто на дълголетниците – яжте ядки! За най-полезни се смятатат бадемът, шам-фастъкът, ореховите и кедровите ядки, докато бразилският орех, кашуто и австралийският орех са с малко по-високо съдържание на наситени мастни киселини, но също са много полезни.
И накрая – най-важното: във всички дълголетни общества царят духовност, здрави семейни връзки и прост живот, с много часове на труд и отдих на открито, с много дейности в полза на цялата общност, с много разговори с близки и приятели – просто така, за да сте заедно.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
