
Пет милиона нови милионери по време на пандемията - как и откъде се появиха
- Свят
- Текст:

По време на пандемията, която нанесе сериозен удар по световната икономика, в света се появиха милиони нови милионери. Сега богаташите на Земята са повече, отколкото през цялата история.
Пандемията изостри един от основните проблеми на обществото - разликата в нивото на благосъстояние, която се превръща в пропаст.
Съгласно данните на швейцарската банка Credit Suisse повече от 5 милиона души са станали милионери в периода между 2019 и 2020 г.,независимо от това, че коронавирусът е нанесъл съкрушителен удар върху икономиката и бизнеса. Сега за първи път в историята повече от 1% от възрастното население на света са доларови милионери. Това означава, че тяхното състояние надхвърля един милион долара.
Не само броят на милионерите се увеличава. В 35-ия ежегоден списък на най-богатите хора на Forbes се казва, че през 2020 г. на всеки 17 часа се появява нов милиардер, а от 2019 г. те са станали повече от 660 души.
Като се има предвид колко е засегната икономиката от пандемията, трудно е да не се запитаме как се появиха тези богаташи?
В отчета си Credit Suisse заявява, че такова значително увеличение на благосъстоянието се дължи на нарастващите цени на активите - жилища, чиято цена бързо расте: с 30% в сравнение с нивата преди кризата (до 2008 г.). Например, трима от настоящите десетки британски милиардери са умножили богатството си чрез недвижими имоти, чиято цена просто е нараснала. Т.е. - това не означава, че те имат повече пари в сметките си. Това означава, че техните имоти са станали по-скъпи, а цената им се взема предвид при изготвянето на рейтингите, подобни на Forbes.
"По-голямата част от богатството се натрупва чрез активи, такива като домове и акции", казва професорът по социология в Лондонското училище по икономика Майк Савидж. - Но се наблюдава тенденция към това, че нарастващата пропаст между богатите и бедните не е свързана с икономиката, а с политиката. Експертът обяснява факта с това, че правителствата на много страни са по-загрижени за благосъстоянието на богатите, отколкото на останалата част от населението.
Трябва ли да се страхуваме от пропастта между бедните и богатите? "Трябва да решим този проблем", уверен е Савидж. - "Това е като изменението на климата. Колкото по-дълго не обръщате внимание на това, толкова по-лошо става."
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
