
Все по-малко българи ще завършват висше образование до 2025 г.
- Образование - актуално
- Текст:

Очаква се между 2021 и 2025 г. да се дипломират 239 хил. абсолвенти. Това е спад от 9% спрямо 263 хил., успешно приключили следването си в периода 2016-2020 г.
Прогнозата е броят на завършилите да се стабилизира след 2025 г.
Това е записано в Националната карта на висшето образование в Република България, която кабинетът прие днес, съобщи правителствената пресслужба.
До 2025 г. броят на действащите студенти на национално равнище ще остане стабилен, дори е възможно известно покачване. Заради значителните промени в приема през последните години обаче ще продължи процесът на ребалансиране на броя на студентите по професионални направления.
Най-голям спад в абсолютния брой се очаква в „Икономика“ (с около 2400 студенти). В процентно изражение най-сериозно ще е намалението в „Туризъм“ (16%). Най-много ще се увеличи броят студенти в „Педагогика на обучението по ... ,, (с близо 1700). В процентно изражение най-висок ръст се очертава в „Материали и материалознание“ - 86%, и „Химични технологии“ - 40%.
Разместване между професионалните направления ще има в броя на завършилите. Най-голямо увеличение през следващите пет години се очаква в „Теория и управление на образованието“ - 76%, ,,Материали и материалознание“ и „Педагогика на обучението по ... „ - 45%. Най-голям спад ще има в „Животновъдство“ - 41%, ,,Металургия“ - 39%, ,,Социални дейности“ и „Туризъм“ - 32%, и „Икономика“ - 31%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
