
Запазваме 10% корпоративен данък, обяви финансовият министър
- Важно от "Власт"
- Текст:

Корпоративният данък от 10 на сто се запазва и няма да има по-високи ставки за нито една българска компания или сектор. Новината обяви служебният финансов министър Асен Василев на брифинг. Министърът съобщи още, че правителството е одобрило позицията на България по инициативата на Г-7 и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие(ОИСР) за определяне на минималната данъчна ставка, или т.нар. глобален данък.
С него ще бъдат облагани транснационални компании в първия стълб с оборот над 20 млрд. евро, а по втория – над 750 млн. евро, при условие че тези компании нямат солидно присъствие в държавата, където ставката ще бъде наложена.
„Това не засяга български компании. Ако е международна компания, която е с под 750 млн. евро, това също не се отнася за нея. Ако над 25% от дейността на тази международна компания е в България, това също не се отнася за нея - ставката остава същата“, коментира той.
Текстовете ще влязат в сила най-рано след няколко години, когато има становища и директиви на Европейската комисия.
Финансовият министър определи като „пълни глупости и целенасочени лъжи“ информацията от ГЕРБ, че корпоративният данък в България се вдига от 10% на поне 15%, както и твърдението, че служебният кабинет „тайно“ е подписал предложението на Г-7 за вдигане на корпоративния данък.
В началото на юли 130 държави, сред които и България, подписаха споразумение за осъвременяване на данъчната рамка за големите мултинационални корпорации
То предвижда минимален праг от 15% корпоративен данък за големи международни компании, като се подчертава, че настоящата данъчна рамка не е осъвременявана от век и не отразява новите реалности на глобалния и дигиталния бизнес.
Споразумението няма сила на закон - предстои да бъде приведено в законодателството първо на ниво ЕС, а после и в националните законодателства, припомни министърът.
Той обяви още, че проектът за Националния план за въвеждане на еврото в България е публикуван за обществено обсъждане на портала за обществени консултации на Министерския съвет. Коментари и позиции по документа се събират до 6 август.
„Пет месеца преди и 12 месеца след въвеждането на еврото ще има цени и в двете валути. Целта е така да се избегне вдигане на цените“, каза Асен Василев и уточни, че т.нар. двойно обращение в търговските вериги ще бъде един месец. След това има период, в който валутите могат да се обменят в банка.
По думите му това означава, че ако страната ни се присъедини към еврозоната на 1 януари 2024 г., до 31 януари 2024 г. включително, левът и еврото ще бъдат едновременно законно платежно средство. След изтичането на този един месец еврото ще стане единственото законно платежно средство в България.
Според Асен Василев промени за приемане на еврото ще има поне в 15 -20 закона.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
