
Тасманийски дяволи се родиха за пръв път от 3000 години в Австралия
- Екология
- Текст:

В континенталната част на Австралия за първи път от три хиляди години се родиха тасманийски дяволи. В резервата за диви животни Barrington в Нов Южен Уелс се появиха седем бебета, съобщи CNN, позовавайки се на организацията Aussie Ark.
Към настоящия момент размерът им не надвишава ядката на фъстък. Женската на тасманийския дявол донася на бял свят от 20 до 40 малки, но не всички оцеляват – в кожната торба на корема й има само 4 зърна за кърмене. Малките, които са успели да се закрепят, прекарват около три месеца в торбата на майка си.
Миналата година Aussie Ark върна в дивата природа на континентална Австралия 26 представители на двуутробните хищници. Според президента на организацията Тим Фокнър раждането на тасманийските дяволи дава надежда за появата на нови популации от застрашени от изчезване животински видове.
Тасманийските дяволи изчезват от континента Австралия след появата на динго - разновидност на дивите кучета. Оттогава в дивата природа те обитават само остров Тасмания. Броят на двуутробните хищници обаче намалява поради злокачествено заболяване, известно като лицев тумор на тасманийския дявол (DFTD). От откриването му през 1996 г. досега е загинала около 90% от популацията.
Тасманийският дявол (Sarcophilus harrisii) е торбест бозайник, известен още като торбест дявол - малко, но доста зло животно. Той е рядък изчезващ вид, който може да се открие единствено на австралийския остров Тасмания.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
