
Осигуряват 129 млн. лв. на здравните заведения в борбата с коронавируса
- Здравеопазване
- Текст:

Над 129 млн. лв. ще бъдат предоставени за борба с разпространението на COVID-19 и за подкрепа на лечебните заведения и здравната система при работа в условия на пандемични кризи, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Средствата се осигуряват от новия инструмент на ЕС – REACT-EU. Те ще се отпускат по управляваната от МРРБ Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. чрез специално разкритата Приоритетна ос 9 „Подкрепа за здравната система за справяне с кризи“. Управляващият орган на програмата публикува днес за обществено обсъждане проект на Насоки за кандидатстване и приложенията към тях по процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
ЕК обяви, че подкрепя изменението на програмата и мярката за подкрепа на здравната система.
Конкретен бенефициент е Министерството на здравеопазването, като проектите могат да бъдат изпълнявани в партньорство с общини или общински лечебни заведения.
Дейностите са насочени към укрепване капацитета на болничната мрежа чрез реконструкция, проектиране и ремонтни дейности за обособяване на изолирани структури за лечение на пациенти с COVID-19 към болници, осигуряване на медицинско и болнично оборудване за структурите, създадени за лечение и грижи за пациенти с COVID-19, повишаване капацитета на центровете за трансфузионна хематология за диагностика на COVID-19 и внедряване на телемедицина с оглед редуциране на контактите на инфектираните с коронавирус пациенти при получаване на медицински грижи.
Със средствата ще се финансират проекти за разкриване на сектори за лечение на коронавирус с нужното медицинско и болнично оборудване. Сред него са апарати за подобряване на дишането, рентгенови мобилни устройства, ехографи, дефибрилатори, газово-кръвни анализатори и генератори на мощност с цел осигуряване на непрекъснатост на работата на животоподдържащата медицинска апаратура, респиратори, монитори за жизнени показатели, , легла за интензивни грижи, както и стандартни болнични легла, постелен болничен инвентар и др.
По новата приоритетна ос ще се финансират и мерки за повишаване на капацитета на центровете за трансфузионна хематология в София и Варна за диагностика на COVID-19. Освен тестове за коронавирус, в двата центъра ще се доставят уреди за извличане на кръвна плазма, която се ползва за лечение на заболели от вируса.
Със средствата ще се подкрепи и изграждането на Национална здравна информационна система.
Крайният срок за подаване на проектни предложения, определен в публикуваните за обществено обсъждане Насоки за кандидатстване, е краят на месец юли т.г.
През миналата година Министерството на регионалното развитие и благоустройството пренасочи 40,4 млн. лв. от ОПРР към Министерството на здравеопазването за осигуряване на най-необходимото медицинско оборудване и консумативи за борба с коронавируса в страната. Проектът успешно подпомогна работата на медицинския и немедицински персонал на първа линия в борбата с COVID-19, като чрез реализираните още в първите месеци от пандемията дейности бяха осигурени жизненоважните лични предпазни средства. Укрепен бе и капацитетът на лечебните заведения за обслужване на тежко болни пациенти с COVID-19 чрез купени респиратори.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
