
Търсенето на бензин в Европа се покачва въпреки пандемията
- Търговия с горива
- Текст:

Европейците карат по-малко, но цената, която плащат за бензин, се повишава вследствие на това, че петролните рафинерии на континента стимулират износа, но произвеждат и по-малко гориво, пише Bloomberg.
Цената, за която бензинът се търгува спрямо цената на суровия нефт, достигна най-големия си рекорд от 2017 г. в началото на април. Съответно цените на дребно достигнаха най-високите си върхове на сезонна основа от години в няколко от големите държави на континента като Германия, Франция и Италия.
Поне една четвърт от блоковете за производство на бензин в петролните рафинерии в Северозападна Европа наскоро са били затворени за поддръжка или са претърпели непредвидени смущения. Това допълнително намалява производството в момент, когато рафинериите така или иначе преработват по-малко суров нефт заради пандемията.
„Има огромно търсене на европейския бензин и от други ключови региони“, каза Марк Уилямс, анализатор на петрол в Wood Mackenzie, добавяйки, че възстановяващото се търсене в САЩ стимулира европейския пазар.
През пролетта на 2020 г. търсенето на бензин спадна вследствие на наложения в редица страни локдаун. През тази година обаче това не се случи в същите размери, въпреки нарастването на случаите на заболяване в цяла Европа и наложените нови ограничения в пътуванията.
Европейският износ на бензин за САЩ се е увеличил с повече от 60% на месечна база през март и ще остане силен през април, показват данни на аналитичната компания Kpler. Доставките до Западна Африка също остават стабилни, като средното ниво е почти половин милион барела на ден през първото тримесечие на тази година.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
