
Промени в закона отварят врата за безразборно изсичане на гори
- Екология
- Текст:

ВМРО внесоха предложение за промяна в Закона за пчеларството, която ще даде възможност на кметовете да разрешават сеч в земеделски земи. Предложението е в рамките на един декар кметовете на кметства да могат да разрешават сеч на дървета, уточни пред БНР Александър Сабанов, депутат от ВМРО и вносител на предложението. „С тази поправка хората, които искат да спазват закона, ще могат да го направят лесно. Повече хора ще спазват закона“, сигурен е депутатът. Изглежда, патриотите много държат на тази промяна - Сабанов е внесъл поправка с идентичен текст и в Закона за рибарството и аквакултурите на 12 януари.
В момента според действащото законодателство кметовете на общини имат право да издават разрешения за сеч в земеделски земи на до 5 дървета, но под условие и при наличие на уважителни причини. Премахването на повече от пет дървета става с разрешение на началник на управление „Земеделие“, а отсичането на гори и на отделни дървета в гори се позволява единствено от специалисти с лесовъдско образование по реда на Закона за горите.
Отпадането на ограниченията на практика легализира възможността за изсичането на близо 4 млн. декара гори, залесени върху земеделски земи, което представлява над 10% от всички български гори, обобщават от инициативата „Зелени закони”. Около 1/3 от земите, които ще обхване поправката, представляват самозалесили се гори на възраст над 50 години, показва анализът на инициативата. Природозащитниците са категорични, че с промените в закона се отваря вратата за поголовна сеч, особено в малките населени места.
Земеделските земи, върху които са се самозалесили гори или има такива, засадени от предците ни, са 370 хиляди хектара и 3 700 000 декара, посочи пред БНР Александър Дунчев, лесовъд и експерт по горски политики. По думите му това е една десета от всички български гори и близо 5% от всички земеделски земи. „Тоест касае се за огромна площ от територията на България“, заяви той.
Проучване на общинските практики показва, че няма никакъв проблем с кметовете, службите по земеделие и процедурата за издаване на разрешения. В някои общини обаче под натиска на дърводобивни фирми и на арендатори за субсидии „масово кметове и в момента разрешават изсичането на тези гори“. „В момента тази поправка цели нещо друго, а не облекчаване на процедурата в кметствата", смята Дунчев.
Държавата от години се опитва да мотивира собствениците на гори в земеделски земи да променят тяхното предназначение. През изминалата година са извършени промени на предназначението от земеделска в горска територия на около 200 хиляди декара земи.
„Близо 2 400 000 дка или 2/3 от всички гори върху земеделски земи са собственост на общините, което прави кметовете още по-заинтересовани вместо да изискат прехвърлянето на тези гори в горски територии по реда на Закона за горите, направо да издават разрешения за изсичането им с цел реализиране на бързи печалби от дърводобива и получаване на евросубсидии за почистване на земеделски земи. Всичко това за няколко години ще доведе не само до изсичането на стотици хиляди декари гори, но и до наказателни процедури на Европейската комисия поради неспазване на европейските директиви за опазване на биоразнообразието и новите изисквания на ЕК за увеличаване на залесената площ в европейските държави", смятат от екоорганизацията „Зелени закони".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:


Учени установиха как музиката влияе на мозъка

Земите около реактора на Чернобилската АЕЦ могат отново да станат земеделски

Съветът на директорите на Tesla започна да търси заместник на Илон Мъск

Тръмп се похвали с „най-успешните първи 100 дни” в историята на САЩ

Екстремни температурни промени: посочена е причината за блекаута в Европа

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%
