
Предвижда се увеличаване на практиките и стажуването на учениците
- Образование - актуално
- Текст:

В проекта на Стратегическата рамка за образованието, обучението и ученето в Република България за периода 2021-2030 г. са представени данните за функционалната грамотност и уменията на младежите между 15 и 29 години.
От тях се вижда, че у нас все още е сравнително малък процентът на младите хора, които имат някакъв вид професионална квалификация или документ, придобит от неформално обучение, въпреки че това би им дало по-големи възможности за реализация. Над 40% от младежите на възраст 15-29 г. споделят, че не са участвали в неформални форми на обучение, но биха го направили с удоволствие. Затова и проектът залага разнообразни мерки като програми за кариерно ориентиране в училищата, разширяване на извънкласните занимания, насочени към бъдеща професионална реализация, стимулиране активността на университетските кариерни центрове, подобряване на връзката между образование и пазар на труда чрез дуалното обучение и др.
От друга страна, България се развива с високи темпове по отношение на информационните технологии. 54% от младежите на възраст 16-24 г. разполагат с основни или над основните дигитални умения. Практически всеки младеж разполага с мобилен телефон (98%). Малко по-нисък е процентът на тези, които притежават компютър, като почти всички те имат достъп до интернет у дома. Повишаването на дигиталните умения е предпоставка за успешна професионална реализация и за развитие на конкурентоспособна икономика с висока добавена стойност.
България се утвърждава като водещо място на Балканите за бизнес компании от цял свят и поради факта, че голям процент от младите хора у нас владеят чужди езици на високо ниво. Доказателство за това са данните, че 92% от младите хора с висше или полувисше образование владеят чужд език. 66% от хората със средно образование и 67% от хората с основно образование се причисляват към тази категория, се посочва още в проекта. Над 80% от анкетираните млади хора споделят, че владеят английски език.
Съответствието на образованието с нуждите на пазара на труда обаче продължава да бъде предизвикателство. Само 37% от младите хора са били на стаж или практика в хода на обучението си. Демографските тенденции и увеличаващият се недостиг на умения означават, че България трябва да инвестира повече в квалификацията на своята настояща и бъдеща работна сила.
Младите хора проявяват критичност по отношение на методите на преподаване и учебната програма и смятат, че подготовката, която получават за своята бъдеща професионална и житейска реализация, е недостатъчна, а практическите часове в училище са малко, се казва още в документа. Проектът предвижда насърчаване на стажуването, както и популяризиране на програми за обмен и студентски стажове в държавната администрация.
Част от предложените мерки включват също:
- Предоставяне на достъпна и адекватна информация за тенденциите на пазара на труда, търсенето и предлагането на конкретни професии, заплащането в различните сектори и изискванията на бизнеса;
- Стимулиране на бизнеса за създаване на програми за стажове, чиракуване или почасова работа на млади хора;
- Популяризиране създаването на повече „хибридни специалности” за придобиване на многоспектърни знания и умения.
Проектът на Стратегическа рамка за образованието, обучението и ученето в Република България за периода 2021-2030 г. е качен в портала за обществени консултации strategy.bg. Той представя основните приоритети в развитието на образователната система, както и конкретните дейности и мерки за тяхното изпълнение. Обсъждането продължава до 14 февруари.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
