
Два пъти намалява ръстът на потребителските заеми през ноември
- Финанси - икономика
- Източник: БНБ
- Автор:

Все повече българи се чувстват несигурни за утрешния ден и ограничават харчовете си. Това се вижда и от данните за паричната статистика на БНБ за ноември 2020 г. Илюстрация за очакванията например са числата за състоянието на кредитната задлъжнялост на гражданите в последните месеци и години.
Изтеглените потребителски заеми за месеца бележат ръст от 5,4% на годишна база, съвсем малко повече е нарастването през октомври (5,9%). За разлика от предишната 2019 година, когато увеличението е било точно два пъти – 10,8%. Още по-зле изглеждат нещата, сравнени с 2018 г. – ръстът на заемите на домакинствата за годината тогава е 16,6%. За година потребителските заеми са нарастнали с 610 млн. лв. и в края на ноември достигат 11,926 млрд. лв.
За разлика от потребителските, жилищните заеми са по-търсени – техният растеж е повече от двойно по-голям от потребителските – 11,8%. И тук почти няма изменение с предходния месец, а на годишна база сравнението с 2019 е доста по-благоприятно – миналогодишното увеличение е 14,5%.
Като обеми в края на ноември това представлява отпуснати от банките 11,897 млрд. лв. заеми на граждани за покупка на жилища, или ръст с 1,255 млрд. лв., съобщават от БНБ.
Не по-активни по отношение на финанасирането си са и фирмите. Към края на ноември 2020 г. общата сума на изтеглените корпоративни кредити възлиза на 35,589 млрд. лева на годишна база, или това е ръст с 2,2%. Само година по-рано нарастването е повече от 2,5 пъти или 5,9%. Тогава обаче нямаше и помен от бедствие като корона вируса и очакванията за развитието на бизнеса бяха далеч по-оптимистични.
При депозитите, както и досега, особени изненади няма. Те продължават плавно да растат със сравнително постоянни темпове. Общата им сума към края на ноември е 91, 390 млрд. лева (82,3% от БВП), като в нея са включени парите на целия неправителствен сектор (финансови и нефинансови предприятия, домакинства и НТООД).
Депозитите на бизнеса се увеличават с 11% на годишна база, което е доста добре в сравнение със само месец по рано, когато ръстът на годишна база е бил 9,4%. Една от основните причини за това вероятно е мораториумът по кредитните плащания, въведен от БНБ. Той позволява на фирмите срещу сравнително изгодни условия на заемите и при отложени плащания да задържат бизнеса си в ограниченията, наложени от пандемията. Общата сума на фирмените депозити в края на ноември 2020 е 28,552 млрд. лв. или 25,7% от БВП.
Над два пъти по-голям е делът от брутния вътрешен продукт (53,5%) на депозитите на домакинствата, в сравнение с този на бизнеса. Такова е приблизително и съотношението в парично изражение – спестяванията на частните лица възлизат на 59,337 млрд. лв., което позволява на банките да разполагат със стабилна ликвидност. Ръстът за периода е 8,5% при 8% на годишна база за 2019 г.
Нетните вътрешни активи са 65,535 млрд. лв. в края на ноември 2020 година. Те се увеличават с 2,8% спрямо същия месец на 2019 г. (3,1% годишно повишение през октомври 2020 година). В края на месеца основният им компонент – вътрешният кредит, възлиза на 66,526 млрд. лв. и нараства спрямо ноември 2019 г. с 5,1% (4,8% годишно увеличение през октомври 2020 година).
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
