
Учени в Бургас и Одрин ще се борят със замърсяването в Черно море
- Екология
- Текст:

Научни центрове в Бургас и Одрин ще се борят срещу замърсяването на Черно море с пластмаса. Това съобщава пресцентърът на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което си партнира с бургаския университет „Проф. Д-р Асен Златаров” и Тракийски университет – Одрин в стратегическия проект „Трансграничните региони сътрудничат за СИН РАСТЕЖ”. Проектът за изследване и мониторинг на екологичното състояние на местните екосистеми е част от Програма Интеррег за трансгранично сътрудничество България - Турция 2014 - 2020.
Напредъкът по проекта бе представен по време на седмото заседание на Съвместния комитет за наблюдение на трансграничната програма, което се проведе онлайн.
В центровете ще бъдат изградени различни лаборатории – за анализ на замърсяването на водите с пластмаса, анализ и моделиране на водни екосистеми, лаборатория по аквакултури и биотехнологии в подкрепа на утвърждаването на морските отрасли като двигатели на европейската икономика, чрез най-подходящата комбинация от климатични, океанографски, икономически, културни и социални фактори. Те ще спомогнат за по-нататъшното обогатяване на методологията за приложни научни изследвания и биха гарантирали още по-изчерпателен анализ, включително на аспектите на дифузното замърсяване на водната система.
Центровете ще играят ролята на научна инфраструктура за съвместна работа на учени, изследователи, местни и регионални институции в разработването на общи подходи, методологии, модели и инициативи за устойчиво използване и управление на природните ресурси. Научноизследователската дейност на центровете е комбинирана с тяхната образователна функция по отношение на включване на студенти и ученици в изследователски задачи и проекти, провеждане на информационни кампании и работа с местните общности за формиране на екологично отговорно поведение.
„Това е най-значимата ни инвестиция досега като принос за прилагането на политиката на ЕС за син растеж с акцент върху устойчивото управление на природните ресурси в региона на Черно море, като за първи път се обръщаме директно към академичните среди и мобилизираме техния опит, за да търсим практически решения и модели за отговорното използване на ресурсите в региона“, коментира заместник-министър Николова.
Договорът за изграждането на центровете бе подписан през месец октомври т.г., а инвестицията е в размер на близо 6.6 млн.лв., отпуснати по програмата за трансгранично сътрудничество. В рамките на заседанието заместник-министър Николова информира, че към днешна дата програмата между България и Турция се изпълнява с много добри темпове, като в пограничния регион са инвестирани повече от 58 млн. лв. под формата на договори за субсидия по проекти за развитие на туризма, опазването на околната среда, културен обмен и др. Към изпълнителите на проекти вече са разплатени 24 млн. лева.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
