
Исоп - най-новият хит сред етеричните култури
- Земеделие
- Източник: agri.bg
- Автор:

Билката хизоп /исоп/ e позната от древни времена, но отскоро се отглежда в България за производство на етерично масло.
„Това е една лечебна билка, която помага за борба с респираторни заболявания, изгражда имунната система, действа тонизиращо и ободряващо и има много ползи. Използва се в козметиката, за лечебни цели, но и като подправка на храни.“, казва Весела Карапчанска – търговски представител на „Български билки и етерични масла“ със седалище с. Гълъбец, община Поморие.
Целта на сдружението е да се излезе на световния пазар и да се наложи етеричното масло от хизоп, произведено в България.
Тя и нейни колеги са в Добрич, за да потърсят връзки с местни производители и да представят хизопа като новия хит на пазара в производството на етерични масла. От него се добива специфично масло с камфоров дъх, което се използва за лечебни цели.
В област Добрич с билката са засадени няколкостотин декара, например в балчишките села Гурково, Царичино и Тригорци.
„Годината не беше добра за нито една етерично-маслена култура. Пазарът на лавандула е в стагнация. Трябва да бъдем гъвкави, да търсим нови възможности и да се насочим към различни култури“, коментира още Весела Карапчанска.
В стопанството, разположено в землището на бургаското село Гълъбец от 5 години се отглеждат 3000 дка с лавандула, бял равнец, два вида лайка и 200 дка хизоп. Именно от тук производителите разчитат да получат разсад на специфичната билка.
От хизоп, отглеждан върху необлагодетелствани терени, могат да се добият до 5 кг/дка масло. При плодородни почви етеричната билка може да даде от 7 до 10 кг/дка след втората си година. Това е почти пет пъти повече в сравнение с лавандуловото олио.
Цената на световния пазар на маслото от хизоп е 100 - 140 евро за килограм.
За родина на хизопа се счита Средиземноморието. В Южна Европа тази билка често се използва като добавка към домашни ликьори и други плодови напитки.
Маслото от хизоп има бледожълт цвят, приятен мирис и прилича на лавандуловото. То влиза в състава на първокачествени парфюми, сапуни, шампоани, соли за баня. С лечебна цел се използват надземните части на билката и нейните цветове.
Това масло засилва чувството за бдителност и помага при тревожност и умора. Препоръчва се като средство за възстановяване след боледуване и общо тонизиране на тялото. Ефективно е и в случаите на респираторни проблеми, вирусни инфекции, възпалено гърло, грип, бронхит, хрема и възпаление на сливиците. А под формата на лосион-крем, смесено с базово масло, то стяга кожата, прави я мека, нежна и прикрива бръчките.
„Български билки и етерични масла“ и техни партньори отглеждат около 600 дка хизоп. Имат малка дестилерия и са изнесли 70 литра масло във Франция.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
