
Цифровите технологии в земеделието
- Земеделие
- Автор:

В края на октомври Институтът по аграрна икономика към Селскостопанска академия организира Седмата международна научна конференция „Земеделие и снабдяване с хранителни продукти: пазари и политики". Сред интересните теми беше проучването за цифровизацията на българското земеделие и ефектите върху бизнеса. Автори на изследването са Божура Фиданска, докторант, доц. д-р Петър Борисов и проф. д-р Димитър Николов.
На форума бяха представени данни за състоянието и използването на пазара на дигитални услуги в земеделието от страна на търсенето. Изследването показва готовността на земеделските производители и общините да използват цифрови услуги. Представят се резултати от проучване, извършено в рамките на проект „Теоретични модели за цифрово развитие на земеделието” – ДИАГРО, финансиран от Фонд „Научни изследвания“ (ФНИ), България.
Как цифровите технологии и тяхното използване могат да увеличат ефективността на селското стопанство? И да намалят сериозните разлики в различните региони на страната и при въвеждането, и при използването им от фермерите. Тези въпроси намират отговор в труда на учените. Проучено е също как някои от земеделските стопанства използват цифрови услуги за специализирани метеорологични информационни услуги, навигационни системи. Фермерите оценяват, че цифровите услуги са най-важни за ефективното управление на стопанствата. По-голямата част от тях научават за цифровите услуги, предлагани от интернет страници и платформите на доставчиците на тези услуги.
В исторически план селското стопанство е претърпяло поредица от революции, които са довели ефективността, доходността и рентабилността до недостижими досега нива. Пазарните прогнози за следващото десетилетие предполагат, че „цифровата селскостопанска революция“ ще бъде най-новата промяна, която може да помогне да се гарантира, че земеделието отговаря на нуждите на глобалното население в бъдеще, посочват експертите.
Изводите са, че дигиталното земеделие има потенциала да осигури икономически ползи чрез повишена селскостопанска производителност, ефективност на разходите и пазарни възможности. Следват също социални и културни ползи, защото се повишава комуникацията и приобщаването в селските райони. Доказани са ползи за околната среда чрез оптимизирано използване на ресурсите, както и адаптация към изменението на климата.
Дигиталното земеделие подбрява цялостното производство на стопанствата, води до по-добри финансови резултати и подпомага фермерите да повишат производителността на своите ферми. Дигитализацията в земеделието е еволюция, която ще повлияе положително върху ефективността и устойчивостта на стопанствата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
