
Символиката в Поморийската гробница: тайнствена и загадъчна
- Туризъм
- Автор:

140 проекта за археологически проучвания с 2 млн. лева финансиране от държавата.
За археологически проучвания на изграждащите се големи пътни проекти Агенция „Пътна инфраструктура“ осигурява 5 млн. лева.
„По големите инфраструктурни проекти работата не е спирала: в момента действаме по спасяването на повече от 50 обекта, които ангажират по-голяма част от археолозите в страната. Повечето от регионалните музеи също предоставят своите специалисти за участие в разкопките, за което им благодаря“, казва директорът на Националния археологическия институт с музей към Българската академия на науките (НАИМ-БАН) доц. Христо Попов за състоянието на археологическите разкопки по време на COVID кризата.
За съжаление, останалите археологически проучвания закъсняват значително.

Поморийската гробница-хероон има човешки измерения и решава човешки въпроси – да приюти тленното и да изпрати нетленното – човешкия дух в мистичния отвъден свят.
Тук става дума за традиция, свято пазена, предавана и обменяна в тесния кръг на водещи за времето си родове, посветени в тайнствата, закодирани и изпълнявани в този тип архитектура.
Силното „тракийско“ присъствие в антично Анхиало ни води при разгадаването на тайнствата, които са се разигравали в гробницата.

Най-важният Платонов диалог „Държавата“ започва с описание на нощно факелно шествие с коне, по тракийски обичай, в чест на богинята Бендида, великата богиня майка. Обредните персонажи „царят“ и вероятно „мистите“ влизат през вратата на входа на дромоса и я затварят отвътре. „Затворете вратите за непосветените“, казва Сократ. Мистерията може да започне. Движението в дромоса е направо, на север, те влизат в кръглата зала и започва въртенето. Въртеливото движение е важно за посветените.
Цикличността има основен смисъл. Тя представя вечния космически кръговрат, „възвръщането на онова, що е било“. В Поморийската гробница има две посоки на въртене. В кухата колона има стълби, въртящи се обратно на часовниковата стрелка. Обратно, слънчевите лъчи, проникващи през отвора в дромоса, огряват от ляво на дясно последователно 5-те ниши в стените на камерата. Чрез въртеливото движение душите се прераждат. Това се случва в гробницата хероон. Уникалното на стълбата в кухата колона е, че тя е ажурна.
В центъра й има светъл отвор, въздушен цилиндър. Така на принципа негатив-позитив се оформя и една въображаема втора „стълба“ от въздух и светлина, която сякаш дублира каменните стъпала. Стълбата за безплътната душа, „крилата и перната“ (Платон), която се въздига и слиза витлообразно, движеща се между световете като птица. Докато по каменната стълба слиза обредно и се възкачва царят жрец.

Поморийската гробница е и прорицалище, символно разположено между световете – подземния, нашия и божествения. Благодарение на съвършенството на свода тя има отлична акустика, подобна на гигантска камбана, усилваща звука. Той се издига нагоре към купола, блъска се в него и се връща обратно. Съзнателно търсен ефект, за да звучат мистично напяванията, гаданията, заклинанията, свещените разкази на жреците. В гробницата царят/жрецът се превръща в посредник между света на живите и света на мъртвите.
Чрез автофонията, виното, упойващите вещества, вярата и магнетизма се получава усещането за сливане с Божественото. Центърът е свещеното място за това сливане. Тук центърът на колоната и на камерата съвпадат с центъра на могилата. Могилата прилича на гигантско яйце с връх на север, надлъжно разрязано – така нареченото космическо орфическо яйце. Три квадратни отвора, отдушници, в които е имало керамични водопроводни тръби, пробиват цилиндричния свод на кръглата камера под наклон 32 градуса с посоки юг, югозапад и североизток. През тези отвори слънчев лъч е прониквал в камерата и е „оплождал яйцето“. Могилата символизира Световната планина, а кухата колона в центъра на гробницата – Световната ос, по която се осъществява вертикалната връзка между подземния свят, земята и небето.

В някакъв етап от функционирането на гробницата каменните стълби грижливо са били изчукани и отвътре колоната изглежда гладка. Това напомня за ритуалното разбиване на вратите в тракийските гробници и тяхното зазиждане след края на „обредната смърт“. Пътят на телесния човек е затворен и остава само пътят на душата.
Петте ниши с полуцилиндрични сводове, разположени в стените на кръглата камера, мислено свързани образуват пентаграм с основа на юг и връх, сочещ на север към върха на яйцето. Центърът е средата на колоната. Това води до аналогия с „Витрувианския човек“, чиито разперени ръце и крака се вписват в пентаграм. Пентаграмът е и символ на Венера. За 8 години Венера изписва пентаграм и така осмицата се явява пътят към небето.
Поморийската гробница е едно от най-големите подмогилни съоръжения не само в римската провинция Тракия, а и в античния свят изобщо.

Прочутата гробница в „Кухата могила“ е отворена през 1888 г и обнародвана в 1891 г. от братя Шкорпил.
Поморийската гробница е неразделна част от историята на антично Анхиало, древен град с изявено „тракийско“ присъствие. Разположена на възвишение, което се вижда от местността Палеокастро, където се е намирал античният Анхиало, на север от кръстопътя на 5 пътища, обозначени на Пойтингеровата карта. Анхиало Улпия е бил център на Стратегия с две пристанища.
Оттук римски кораби са се отправяли на завоевателски походи за нови територии. Градът е имал бронзово автономно монетосечене, за което свидетелстват намерените по време на археологически разкопки монети. Исторически източници споменават Аполоний Ептайкент, един от най-изявените тракийски стратези на Одриско-сапейското царство по времето на династията на цар Реметалк, на когото са посветени 7 епиграфски паметници.
В архитектурно отношение Поморийската гробница се отнася към римските императорски мавзолеи с центричен план. Поразителното сходство на конструктивното решение с мавзолея при Tor de’Schiavi говори за провинциална гробна архитектура не по-рано от 309 г. и до средата на IV век н.е. по времето на управлението на император Константин I Велики.
Независимо от кого или за кого е строена гробницата, този човек трябва да бъде търсен сред членовете на императорските фамилии на тетрархията или той да е наследник на династията на цар Реметалк.
Пълната липса на археологически находки дава основание да се предполага, че гробовете са били разположени под пода на гробницата или в саркофази покрай стените на гробната камера, които са ограбени още в древността.
Поморийската гробница се състои от 4 конструктивни елемента, обединени под могилния насип: ров, кръгла платформа стереобат, нисък цилиндър камера и колоната, която се извисява от центъра на камерата. Тя е единственото възможно решение предвид товара над нея – могилния насип. Във височина колоната се разширява като гъба и периферията на „шапката на гъбата“ се слива с „купола“, като образува полуцилиндричен свод – половин торос. Достъпът до гробната камера се осъществява посредством дромос. Ясно се вижда праговият камък. Коридорът до дромоса и 2-те странични помещения са оформяли цялостна фасада с предфасадно пространство.
Тя е част от Анхиалският могилен некропол, от който по времето на братя Шкорпил са личали още 9 могили. Той е включвал могили около Сарафово, Равда и Каблешково.
Кухата колона в погребалната камера е била запълнена с пръст по времето на братя Шкорпил и допълнително е била разрушена от построения през 40-те години на миналия век на върха й бетонен бункер, затова как и докъде се е извисявала, можем само да предполагаме. Братята Шкорпил заварват дромоса полуразрушен „скосено“, следвайки линията на наклона на могилата. Така са разрушени и двете странични помещения. Очевидно обредно полуразрушаване на дромоса и фасадата за скриване в могилния асип и така могилата е била оформена окончателно.
Изключително добре запазена, Поморийската гробница продължава да крие своите тайни и оставя на учените и изследователите възможност да разгърнат своето въображение.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000