
БНБ отчита спад в икономическата активност у нас
- Компании - финанси
- Източник: БНБ
- Автор:

Икономическата активност ще достигне нивата си отпреди пандемията към средата на 2022 г.
Ограничителните мерки срещу разпространението на COVID-19 в глобален мащаб през второто тримесечие на 2020 г. доведоха до силен и всеобхватен спад на световната икономическа активност. Това съобщава БНБ в своята прогноза за основни макроикономически показатели за 2020–2022 г. По данни на Евростат еврозоната, която е основен търговски партньор на България, отчита безпрецедентен в исторически план спад на верижна база на реалния БВП от 11,8% за периода април-юни т.г.
Данните към 25 септември показват, че през второто тримесечие на 2020 г. в България в ретроспективен план беше отчетен вторият най-голям верижен спад на реалния БВП (-10%), който е близо до свиването на икономиката през първото тримесечие на 1997 г. (-10,1%). „Очакваме реалният БВП за българската икономика да се понижи с 5,5% през 2020 г., като съществува голяма несигурност по отношение на прогнозата поради безпрецедентния характер на икономическия шок", се казва в прогнозата на банката.
Прогнозата на БНБ за основни макроикономически показатели е изготвена на базата на информация, публикувана към 25 септември 2020 г. За изготвянето на прогнозата са използвани допускания на Европейската централна банка (ЕЦБ), Европейската комисия и Международния валутен фонд за развитието на международната конюнктура и за динамиката на международните цени на основни стокови групи. Основният риск, че прогнозираният спад може да се окаже по-висок, остава възможността за втора вълна на разпространение на COVID-19 и за затягане на противоепидемичните мерки както в България, така и в основните търговски партньори.
Спадът на БВП в реално изражение през 2020 г. ще се определя главно от свиване на вътрешното търсене и в по-малка степен от негативния принос на нетния износ, отбелязват в анализа си експертите на банката. „Очакваме частното потребление да се понижи с 3,0% през 2020 г. в съответствие с прогнозираното влошаване на условията на пазара на труда, негативните потребителски нагласи и по-ниския реален разполагаем доход на домакинствата", отбелязват те, като допълват: „Засилената несигурност в икономическата среда е предпоставка домакинствата да поддържат по-висок размер на предпазни спестявания и да задържат част от натрупаните през второто тримесечие на годината принудителни спестявания".
По отношение на инвестициите в основен капитал се очаква техният размер да се понижи с 9,5% през 2020 г. в реално изражение - изцяло поради очаквания спад на частните инвестиции. За това ще допринасят влошените перспективи за търсенето на български стоки и услуги, по-слабата натовареност на производствените мощности, свитото потребление на домакинствата и влошеното финансово състояние на фирмите.
Понижението на икономическата активност в основните търговски партньори на България и по-малкият брой поръчки на фирмите от чужбина се очаква да допринесат за спад на общия износ на стоки и услуги с 11,0% спрямо 2019 г. Що се отнася до износа на услуги (главно туризъм и пътнически транспорт), БНБ очаква спадът да бъде значително по-голям спрямо този при стоките.
Прогнозата за вноса на стоки и услуги също е за понижение - очаква се то да е с 9,1%.
Макроикономическата прогноза на банката предвижда плавно възстановяване на икономиката през 2021-2022 г., като БВП се очаква да нарасне съответно с 4,0% и 3,8%. Експертите смятат, че икономическата активност ще достигне нивата си отпреди пандемията към средата на 2022 г. За такова развитие ще допринася най-вече възстановяването на частното потребление в условията на постепенно отслабване на несигурността, умерено повишаване на заетостта и растеж на заплатите, отбелязват те. Износът на стоки и услуги през 2021–2022 г. също ще нараства в съответствие с външното търсене.
Макроикономическата прогноза включва допускане, че публичните инвестиции ще продължат да допринасят положително за растежа на БВП, подкрепяни от по-висок темп на усвояване на средства от ЕС в последната фаза на програмния период 2014–2020 г.
На годишна база, според анализа, в края на 2020 г. инфлацията ще се забави до 0,3% (от 3,1% в края на 2019 г.). Понижения на цените на природния газ и топлоенергията през второто тримесечие на 2020 г. са от основно значение за това. Значително забавяне на инфлацията се очаква и в групата на храните. То ще бъде най-силно изразенo в групата на месото и месните продукти, предвиждат от БНБ.
В края на 2021 г. и 2022 г. базисната инфлация ще бъде по-висока спрямо края на тази година, в резултат до голяма степен на ускоряването на темпа на инфлация при услугите в условията на нарастване на частното потребление и на косвени ефекти от поскъпването на енергийните суровини и храните. Този процес ще се забави през 2022 г., очакват анализаторите.
Данните показват, че влошената икономическа среда през тази година ще доведе до понижение на броя на заетите лица общо в икономиката ни с 2,3%. През останалата част от прогнозния хоризонт се очаква заетостта да нараства, но без да достигне нивото си от 2019 г., което ще отразява непълното възстановяване на икономическата активност и негативните демографски тенденции.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000