
Д-р Солк, който се отказа от 7 милиарда долара
- Спортни и фитнес центрове
- Автор:

Ученият разработил ваксината срещу полиомиелит, но не я патентовал.
Когато Джонас Солк създал ваксината срещу полиомиелит, е могъл да я патентова и да се радва на състояние от 7 милиарда долара, според „Форбс“. Вместо това обаче той не я патентова и това е негов личен избор. През 1955 г. в интервю за CBS на въпрос, кой притежава правата за ваксината, той отговаря: „Ами хората, според мен. Няма патент. Бихте ли патентовали слънцето? То е за всички!“
Джонас Едуард Солк е роден в далечната 1914 г., в семейството на имигранти. Баща му Даниел е син на еврейски имигранти, дошли в Америка от Източна Европа, завършил е основно училище, но не и гимназия. Майката Дора напуска Русия през 1901 г. и няма образование. Джонас се записал да учи в колеж не защото го интересувала науката или медицината, а защото искал да стане адвокат и се надявал да влезе в Конгреса един ден. „Майка ми не мислеше, че от мен ще излезе добър адвокат. Един от аргументите ѝ беше, че не мога да спечеля спор с нея", казва той. Можем само да се радваме, че в края на краищата е предпочел медицината.
Джонас Солк посвещава живота си на борбата с полиомиелита - една от най-страшните болести от началото на ХХ век. Толкова много вярвал в успеха на работата си, че изпробвал ваксината върху самия себе си, върху съпругата си и върху тримата им синове.
Той оглавява лабораторията за вирусни изследвания към университета в Питсбърг, когато от Националния фонд за детски паралич му предлагат да финансират изследванията му за ваксина срещу полиомиелита. Година по-късно разработването на ваксината против полиомиелит е най-големият медицински проект в историята, включващ 20 000 лекари, 64 000 души помощен персонал и 220 000 доброволци.
Солк разграничава три различни вида вируса, причиняващи полиомиелит, което му позволява да разработи ваксина с „мъртъв вирус" против заболяването. Много от колегите му го наричат „кухненски химик" и оспорват подхода му, като смятат, че методът му няма да даде адекватна защита на пациентите.
В първите няколко години ваксината оказва забележително влияние върху броя на регистрираните случаи на полиомиелит. През 1952 г. случаите са повече от 57 000, 3145 от тях загиват, а повече от 21 000 остават парализирани. Само десетилетие по-късно броят им пада до по-малко от хиляда.
През 1955 г., когато ваксината е одобрена за употреба, д-р Солк за една нощ се превръща в национален герой. Президентът Дуайт Айзенхауер специално му благодари по време на церемония в Белия дом. Нещото, което обаче впечатлява и оставя без думи хората, е отказът на д-р Солк да патентова откритието си, въпреки че според оповестените от журналисти и експерти изчисления това би го направило най-богатия човек в света.
Джонас Солк умира от сърдечна недостатъчност на 23 юни 1995 г. в дома си в Ла Йола, Калифорния. Със своята иновативна ваксина той си спечелва заслужено място в залата на славата на човечеството и нарежда името си до тези на най-големите светила в медицината. Той винаги ще бъде помнен като човекът, изкоренил детския паралич от лицето на Земята. Днес в повечето части на света се използва преформулирана версия на неговата ваксина.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)
КЕШ клуб
300
3 000
30 000